Británie chce spoléhat na větrné elektrárny, odpůrci mluví o monstrech hyzdících krajinu
Do roku 2020 by se v Británii měla elektřina vyrábět z 15 procent z obnovitelných zdrojů. Vzhledem ke svému klimatu chce tato ostrovní země spoléhat hlavně na větrnou energii. Současná vláda proto počítá s rozsáhlou výstavbu takzvaných větrných farem, ne všichni Britové s tím ale souhlasí.
Poutač firmy Ecotricity na internetové síti YouTube znázorňuje šest elektrárenských komínů konkurenčních firem, které se za notného rachotu hroutí k zemi.
Ponaučení je jednoduché: zelená energie vyprodukovaná větrnými turbínami a solárními kolektory je energií budoucnosti.
Názory zastánců i odpůrců větrných elektráren v Británii zaznamenal spolupracovník ČRo Milan Kocourek
„Ecotricity byla první firmou, která poskytla elektřinu z větrných turbín jako zdroj energie do celostátní sítě. Když jsme začali vyrábět elektřinu z první turbíny, kterou jsme postavili, každý zákazník v Británii měl určitý obsah naší energetické směsi,“ líčí začátky podniku vedoucí oddělení publicity Stuart Brennan.
A jak náročný je provoz turbín? „Když turbínu postavíte na místo, nemusíte ji hlídat. Stačí ji zajistit visacím zámkem a ona si funguje sama, na rozdíl třeba od jaderných elektráren. Ty mají v Británii svou zvláštní ostrahu, která stojí poplatníky 80 milionů liber ročně,“ vysvětluje pan Brennan.
Větrné farmy ale mají i své vlivné odpůrce. Je mezi nimi manžel královny, vévoda z Edinburghu, který turbíny označil za ošklivé monstrozity hyzdící krajinu. Řekl o nich, že jsou absolutně k ničemu a neobejdou se bez subvencí.
„Je to realita. Některým lidem se turbíny líbí, přijdou jim elegantní, jiným se nelíbí. Takový je život. Když turbínu postavíte na správné místo, pak je to v pořádku, ale vždycky narazíte na lidi, kteří je za půvabné nepovažují,“ reaguje na názor vévody pan Brennan z firmy Ecotricity, která už má přes 46 tisíc zákazníků.
Ať tak či tak, větrné elektrárny se osvědčily, a pokud britská vláda nerozhodně jinak, bude jich neustále přibývat.