Vynucená přestávka parlamentu je podle nejvyššího soudu nezákonná. Corbyn vyzval Johnsona k rezignaci

Nejvyšší soud Spojeného království v úterý rozhodl, že pětitýdenní přestávka v zasedání britského parlamentu, kterou si vynutil premiér Boris Johnson, je nezákonná. Rozhodnutí o ukončení zasedání ve druhém zářijovém týdnu a jeho zahájení 14. října bylo od počátku neplatné, uvedla předsedkyně soudu Brenda Haleová s tím, že verdikt byl jednomyslný. Nelze se proti němu odvolat a Johnson už prohlásil, že ho bude respektovat.

Londýn (Aktualizováno: 14:41 24. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojená britská a evropská vlajka před pralamentem v Londýně.

Vynucená přestávka britského parlamentu je nezákonná. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Podle soudu přerušení zasedání parlamentu omezilo výkon základních funkcí parlamentu a pro tak zásadní krok nebyl pádný důvod.

‚Domněnky, nejpesimističtější scénář.‘ Londýn se po zveřejnění analýzy k brexitu snaží uklidnit veřejnost

Číst článek

„Rozhodnutí požádat královnu o přerušení zasedání parlamentu bylo protizákonné, jelikož jeho záměrem bylo znemožnit poslancům vykonávat jejich zákonnou povinnost bez dostatečného odůvodnění,“ uvedla Haleová podle agentury Reuters.

Soud uvedl, že přerušení zasedání parlamentu je od samého počátku neplatné. Když zástupce královny přišel do parlamentu s rozhodnutím o ukončení zasedání, bylo to podle soudu, „jakoby vešel s prázdným listem papíru“.

Premiér už z New Yorku reagoval, že s verdiktem „silně nesouhlasí“. „Nemyslím si, že je správný, budeme ale pokračovat a parlament se samozřejmě zase sejde," dodal s tím, že ho bude respektovat.

Parlament se sejde ve středu

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn krátce po zveřejnění rozhodnutí soudu vyzval premiéra k rezignaci. K rozhodnutí se vyjádřil na stranické schůzi v Brightonu, uvedl britský list The Independent.

Parlament podle Haleové může nyní podniknout kroky k tomu, aby se opět sešel. Předseda britského parlamentu John Bercow po zveřejnění rozhodnutí oznámil, že se poslanci tak učiní co nejdříve. Schůzi svolal na středeční poledne.

O případu rozhodovalo celkem jedenáct soudců, což je nejvyšší možný počet. Podle Haleové soudci nejprve jednomyslně dospěli k názoru, že jim přísluší zabývat se případem vynucené parlamentní přestávky.

‚Vozil se v autobusu a pravdu nechal doma.‘ Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, tvrdí Cameron

Číst článek

Následně bylo jednomyslné i rozhodnutí, že tato přestávka byla nezákonná, neboť jejím cílem bylo zabránit poslancům v práci. Neplatná byla podle soudu od samého počátku.

Podle britských médií je verdikt další velkou porážkou premiéra Borise Johnsona před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.

Přerušení práce britského parlamentu je za běžných okolností rutinní událostí. Johnsonův krok ale vyvolal kritiku. Podle opozice a nyní i podle nejvyššího soudu bylo jeho cílem zhatit plány zákonodárců kolem brexitu. Kritiku si premiér vysloužil také za neobvykle dlouhou dobu, po kterou měla přestávka trvat.

Na brexit nemá verdikt vliv

Na soudy se kvůli nesouhlasu s premiérovým krokem obrátilo několik stěžovatelů. Ve Skotsku soud nižší instance nejprve rozhodl, že se jednalo o politickou záležitost, a krok tak byl v souladu se zákonem. Odvolací soud ve Skotsku ale vydal opačný verdikt. Na stranu vlády se postavil také londýnský soud, na který se obrátili aktivistka a podnikatelka Gina Millerová a expremiér John Major.

Úterní verdikt nejvyššího soudu nemá přímý vliv na chystaný odchod Británie z Evropské unie. Poslanci nicméně nyní budou moci do brexitové strategie premiéra Johnsona opět zasahovat.

Británie se chystá odejít z Evropské unie 31. října, o odchodu ze společenství rozhodli voliči v referendu z roku 2016. Premiér chce zemi vyvést z bloku, ať už se mu podaří dojednat dohodu s Bruselem či nikoliv. Parlament před časem ale schválil zákon, který brexit bez dohody prakticky znemožňuje.

jma, zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme