Britské labouristy opustilo sedm poslanců. Vadí jim Corbynův přístup k brexitu i antisemitismus
Labouristickou stranu, která je hlavní britskou opoziční silou, v pondělí opustilo sedm poslanců, kteří nyní budou v zákonodárném sboru zasedat jako nezávislí. Na tiskové konferenci jako důvod svého rozhodnutí označili nesouhlas s přístupem šéfa labouristů Jeremyho Corbyna k řešení brexitové otázky a neschopnost strany zakročit proti antisemitským výpadům.
Poslanec Chris Leslie prohlásil, že se strany, ke které se před mnoha lety přidal, zmocnila strojová politika tvrdého levicového ražení. Vedení labouristů pak obvinil z úzkoprsé a překonané ideologie. „Podle nich se svět dělí na utlačovatele a utlačované, třídní nepřítele, ačkoli moderní svět je mnohem komplikovanější,“ řekl. Dodal, že by bylo nezodpovědné, kdyby se Corbyn stal premiérem.
Luciana Bergerová novinářům v prohlášení sdělila, že se začala stydět za to, že je členkou Labouristické strany. Labouristé podle ní nedokázali reagovat na výpady proti Židům ve svých řadách.
Obětujte své osobní zájmy a překonejte rozpory o brexitu, napsala Mayová svým poslancům
Číst článek
Corbyn na adresu poslanců prohlásil, že je z jejich rozhodnutí zklamán. Lídrovi labouristů je podle jeho slov líto, že poslanci nadále nechtějí sledovat cíle, které ve volbách v roce 2017 „inspirovaly miliony a zvětšily voličskou základnu nejvíce od roku 1945“. Zatímco konzervativní strana podle Corbyna „zpackala“ brexit, labouristé představili „solidní a důvěryhodný plán“. „Miliony lidí čelí zvyšující se kriminalitě, bezdomovectví a chudobě. Více než kdy dříve je nutné spojovat lidi a vybudovat lepší budoucnost,“ prohlásil Corbyn.
Bývalí členové Labouristické strany prý nechtějí zakládat novou politickou stranu a v parlamentu tak budou působit jako nezávislé uskupení.
V 650členné Dolní sněmovně měli labouristé dosud podle webu britského parlamentu 256 křesel. Parlamentní většinu díky podpoře severoirské Demokratické unionistické strany drží konzervativci premiérky Theresy Mayové.