Dohodu o brexitu bude řešit britský parlament pět dní. Hlasování přijde na řadu 11. prosince

Britský parlament bude o dohodě o odchodu Velké Británie z Evropské unie hlasovat v úterý 11. prosince. Oznámila to britská vláda. Před samotným hlasováním budou mít poslanci možnost pět dní debatovat. Na dohodu o brexitu už reagoval také americký prezident Donald Trump.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 21:52 26. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská vláda má zveřejnit detailní plán týkající se práv unijních občanů po brexitu.

Britská vláda má zveřejnit detailní plán týkající se práv unijních občanů po brexitu. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Rozprava o dohodě, kterou po britské vládě v neděli na mimořádném summitu v Bruselu potvrdili také prezidenti a premiéři zbývajících 27 členských zemí EU, začne příští úterý 4. prosince.

Pokračovat bude i ve středu a ve čtvrtek. Po pauze od pátku do neděle se zákonodárci v parlamentu sejdou opět v pondělí 10. a v úterý 11. prosince. Po úterní části debaty by se mělo hlasovat.

Proti textu, který vyjednala vláda Mayové, se staví nejen opoziční labouristé, liberální demokraté či skotští nacionalisté, ale i severoirští unionisté, kteří menšinovou vládu v Londýně tolerují, a někteří poslanci vládní Konzervativní strany.

Mayová: Ta pravá dohoda pro Británii

Britský parlament má nyní podle premiérky Theresy Mayové dvě možnosti: podpořit dohodu s Evropskou unií o brexitu a posunout se tak k budování lepší budoucnosti země, nebo dohodu odmítnout a tím otevřít dveře dalšímu rozkolu a nejistotě. Mayová to v pondělí řekla poslancům Dolní sněmovny.

Lídři států EU na summitu podpořili dohodu o brexitu. Ještě o ní bude hlasovat britský parlament

Číst článek

Poslance zároveň ujistila, že obě strany v dohodě něco získaly a něčeho se musely vzdát.

Podle ní žádná lepší dohoda než ta, které dosáhla ona, není k dispozici. A ta, kterou vyjednala její vláda, zajistí podle ní hladký a spořádaný brexit a ambiciózní partnerství s EU v budoucnosti.

Dohoda, kterou prezidenti a premiéři sedmadvaceti členských zemí EU v neděli potvrdili v Bruselu, je podle Mayové tou pravou dohodou pro Británii, neboť naplní požadavky Britů, které vyplynuly z referenda z června 2016.

Británie podle ní získá zpět kontrolu nad svými hranicemi a svými penězi a zároveň ochrání pracovní místa a zajistí bezpečnost i integritu Spojeného království.

Corbyn: Neúspěšná a mizerná jednání

Dohoda, kterou Mayová předkládá, je ale podle předsedy opoziční Labouristické strany Jeremyho Corbyna výsledkem neúspěšných a mizerných jednání.

Británie podle něj po brexitu bude mít „to nejhorší z obou světů, nebudeme mít možnost mluvit do budoucích pravidel a nebudeme mít jistotu do budoucnosti.“

Trvat na současné dohodě je podle Corbyna sebepoškozováním. „Tato sněmovna nemá jinou možnost než dohodu odmítnout," dodal předseda labouristů.

Trump: Dohoda výhodná pro EU

Brexitová dohoda mezi Bruselem a Londýnem je výhodná pro Evropskou unii a může zkomplikovat obchodování mezi Spojenými státy a Británií. V pondělí to podle agentury Reuters prohlásil americký prezident Donald Trump.

Trump v létě brexitové vyjednávání kritizoval a řekl, že vznikající ujednání neumožní uzavřít budoucí obchodní dohodu mezi USA a Británií.

Po setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou ale prohlásil, že rozhodnutí o podobě brexitu je věcí Británie a že USA a Spojené království spolu budou nadále obchodovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme