Brazilci budou prezidenta vybírat znovu. Průzkumy se nepotvrdily
Brazilci budou muset vybírat prezdienta ještě jednou. V prvním kole voleb sice zvítězila kandidátka vládnoucí Dělnické strany Dilma Rousseffová, ale nezískala více než padesát procent hlasů. Za čtyři týdny se tak utká se sociálním demokratem Josém Serrou.
Díky elektronickému hlasování zbývá sečíst už jen nepatrnou část hlasů. Dilma Rousseffová získala zhruba 47 procent. Většina průzkumů jí přitom dávala slušné šance na vítězství už v prvním kole.
Rousseffová nezkrývala zklamání z toho, že nevyhrála už v prvním kole. I průzkumy, zveřejněné ihned poté, co se uzavřou volební místnosti, ukazovaly, že získala 51 procent.
Rousseffová vyhlásila odhodlání vyhrát ve druhém kole na konci října a dá se čekat, že ji bude v kampani dál podporovat současný prezident Lula ze stejné strany.
Hlavním tématem kampaně nebyla kriminalita, která je stále problémem, ale nijak se nezhoršuje, jako třeba ve Venezuele. Rousseffové vyčítali zejména téma potratů. Údajně má být pro legalizaci potratů, což ale ona sama odmítá.
Dominantním tématem kampaně byla ekonomika. Ne její chyby, ale naopak obrovský růst, který Brazílie ukázala za vlády současného prezidenta. Obrovské zlepšení situace těch nejchudších Brazilců, dvacet milionů se jich dostalo nad hranici chudoby, je především Lulovou zásluhou, i když některé věci už zdědil od předchozí vlády.
Lulovy zásluhy rozhodují volby
Jeho zásluhy ale rozhodly volby, v nichž je volební právo nejen právem ale i povinností. Všichni musejí jít volit.
Hlavní protikandidáti dostali naopak víc hlasů, než se čekalo. Ženy získávají v Brazílii slovo podobně jako v jiných zemích, kde prožívají tento obrovský ekonomický a sociální rozvoj. Fakt, že je Rousseffová žena, ji tedy mohl spíše pomoct.
Mohlo ji ale poškodit, že třetí nejsilnější kandidátkou ze strany zelených, které působila v Lulově vládě na ministerstvu životního prostřední, Marina Silva, získala víc hlasů, než se čekalo (17 procent).