Boje mezi Izraelci a Palestinci pokračují, počet obětí vzrůstá
Desítky raket a leteckých bomb, skoro čtyřicet mrtvých a tucty zraněných. Takový je souhrn vzájemných útoků mezi Izraelem a Palestinci, které odstartoval čtvrteční teroristický masakr na jihu Izraele. Politici obou stran se po čtyřech dnech dohodli na příměří, to ale vzápětí začaly narušovat nové palestinské útoky.
Jedno gymnázium chystalo navzdory prázdninám seznamovací den pro příští školní rok a mělo se tam sejít na sedm set dětí. Přesně v tu chvíli dostala budova přímý zásah rakety Grad.
„Naštěstí díky starostovi tam nakonec žádní studenti nebyli. Starosta totiž shromáždění zrušil. Není to poprvé, co na poslední chvíli správně vyhodnotil hrozící nebezpečí,“ říká radní berševského magistrátu Išaj Svítal a dodává, že kdo tvrdí, že nemá z raketových útoků strach, prostě lže.
Přesto prý ve městě čítajícím 210 tisíc obyvatel žádnou paniku nezaznamenal a lidé svědomitě dodržují instrukce radnice a civilní obrany.
„Gaza je odsud vzdálená 45 kilometrů, a tak máme minutu na to, abychom v případě poplachu utekli do krytu, nebo aspoň opustili ulice a ukryli se někam do domu. Ve Sderotu, který je hned u Gazy, na to mají pouze 15 sekund!,“ uvádí Avital.
„Když slyšíte sirénu, musíte běžet do krytu a 10 minut počkat. Většinou slyšíte první nebo druhou minutu let a výbuch rakety, ale ještě musíte počkat, jestli v závěsu neletí další,“ dodává radní.
Události v berševské nemocnici
Při nejnovějším kole útoků měli plné ruce práce také v berševské nemocnici. Jak říká zástupce ředitele doktor Šlomi Kodiš, ošetřovali šest vážně zraněných lidí posekaných sklem a střepinami, nebo s popáleninami. Dalších sedmdesát Izraelců tu skončilo na lůžku kvůli šoku a psychickým problémům. Zabezpečit ale bylo nutné i samotnou nemocnici.
„Například jsme museli rychle přemístit do bunkru čtyřiadvacet inkubátorů pro předčasně narozené děti. Inkubátory jsou pod skleněným stropem, aby novorozenci měli přirozené světlo. To ale samozřejmě nepředpokládá raketové útoky na nemocnici. A tak jsme museli povolat vojenský oddíl, který inkubátory rychle odvezl do bezpečí,“vysvětluje doktor Kodiš.
Obyvatelé Berševy znovu na vlastní kůži zažívají, co znamená vyhrocení politické situace mezi Izraelem a Palestinci. Podobné dopady má samozřejmě válka i v nedalekém pásmu Gazy. Izraelské nálety tam nezabíjejí pouze teroristy a další ozbrojence, ale také nevinné civilisty. Za nepřátelství, teror a války tady platí opravdu všichni.