Nejnebezpečnější místo v Evropě? Východ Ukrajiny, vyplývá z nové mapy rizik

Která místa na světě jsou nejnebezpečnější? Ukazuje to nová mapa rizik. Každoročně ji dává dohromady firma International SOS zastupující byznysmeny po celém světě. Jsou v ní barevně rozdělené země a oblasti podle nebezpečnosti, dostupnosti lékařské péče a bezpečnosti na silnicích.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

International SOS: nová mapa rizik 2018

International SOS: nová mapa rizik 2018 | Zdroj: International SOS/Mapbox/OpenStreetMap

Mapa firmy International SOS ukazuje 13 nejnebezpečnějších zemí. Jsou to místa jako Afghánistán, Sýrie nebo Pásmo Gazy. Převážná většina nejriskantnějších států se pak nachází v Africe - je mezi nimi i Libye, Mali, část Nigérie a Somálsko.

Temně rudou barvu však získalo i jedno evropské území - extrémní riziko podle tvůrců mapy čeká návštěvníky východní Ukrajiny.

Pozor by si měli lidé dát i na oblíbené turistické destinace. Třeba Egypt, respektive jeho část na levém břehu Nilu je v mapě červeně, to znamená druhý nejvyšší stupeň nebezpečnosti.

Bezpečné země Evropy

V nejrozvinutějších zemích se cestovatelům velmi pravděpodobně nic nestane. Naprostá většina z nich má žlutou barvu, tedy velmi malé riziko nebezpečí. A dokonce deset zemí získalo světle zelenou, což znamená úplně zanedbatelná rizika.

Všechny tyto země jsou relativně blízko v Česku. Nejlépe se z hlediska bezpečnosti umístilo Lucembursko, Švýcarsko a Slovinsko. Na sever od nás je to Dánsko, Finsko, Norsko, Grónsko a Island.

A pokud by někdo toužil po exotice, nemusí se bát na Kapverdy nebo Seychely. Ostrovy jsou bezpečné do té doby, než budete potřebovat lékařskou pomoc, tam už tak skvělého výsledku nedosáhly.

Zdravotní rizika

Mapu každoročně aktualizuje firma International SOS, která se zabývá pojištěním a ochranou osob, které cestují za prací. Data jsou tak založená na hodnocení nebezpečnosti zemí byznysmeny. Téměř polovina z nich si pak myslí, že se příští rok rizika ve vybraných zemích zvýší.

Interaktivní mapa kvality života: nastavte si vlastní kritéria a podívejte se, kde se dobře žije

Číst článek

Naopak data o zdravotních rizicích jsou založená na proměnných, jako jsou výskyt infekčních onemocnění, dostupnost lékařské péče a léků, ale třeba i kulturní a jazyková bariéra.

Státy, které jsou na tom ze zdravotního hlediska nejhůře, docela korespondují s nebezpečnými zeměmi, tedy aspoň co se týče Afriky.

Hodně špatně je na tom ale také Venezuela, která se už téměř celý rok potýká s hospodářskou krizí, kvůli které lidem chybí základní potraviny a právě léky. Úplně klidní podle mapy nemohou být lidé cestující do Kosova nebo stále oblíbenější Gruzie.

A mapa také upozorňuje na země, kde se situace zhoršuje. Mezi ně patří třeba Litva, Rusko nebo Brazílie.

International SOS: nová mapa rizik 2018. Po kliknutí na mapu se dostanete na originální zdroj mapy | Zdroj: International SOS/Mapbox/OpenStreetMap

Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme