V Bělorusku odsoudili novináře ukrajinského rozhlasu na osm let, měl vytvářet síť špionů

Běloruský soud poslal zpravodaje ukrajinského rozhlasu v Minsku na více než osm let do vězení za špionáž. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinského velvyslanectví v Bělorusku. Pavlo Šarojko byl loni tajnou službou KGB obviněn z toho, že vytvářel špionážní síť z běloruských občanů, kteří pro něj za úplatu sbírali informace ohledně armády a politiky.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policie proti pochodu rozhořčených Bělorusů je protestem proti hospodářské a sociální politice režimu prezidenta Alexandra Lukašenka

Zásah běloruských pořádkových jednotek (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Šarojko byl zadržen loni v říjnu. Od té doby s ním média ani ukrajinská ambasáda nebyly v kontaktu. Nedávno byl shledán vinným a odsouzen v neveřejném procesu, uvedl ukrajinský velvyslanec v Minsku. „Konal se soudní proces. Nyní ho drží ve věznici KGB,“ dodal.

Lukašenkův režim je trochu unavený, ale revoluci nikdo nečeká, říká běloruský novinář

Číst článek

Šarojko se údajně k činu přiznal, ukrajinská ambasáda těmto zprávám ale nevěří. Agentuře Reuters se v této souvislosti nepodařilo získat reakci ani soudu a ani běloruské KGB.

Kyjev špionáž odmítá

Podle KGB, která si zachovala název své sovětské předchůdkyně, se Šarojko přiznal, že novinářská práce představovala jen jeho krytí, že jej řídil jeden z diplomatů z ukrajinského velvyslanectví a že je ve skutečnosti plukovníkem rozvědky ukrajinského ministerstva obrany, kde v minulosti působil jako tiskový mluvčí. Zmíněný diplomat byl mezitím prohlášen za nežádoucí osobu.

Ukrajinská rozvědka tato tvrzení odmítla. Šarojko byl podle ní propuštěn z vojenské služby ze zdravotních důvodů již v roce 2009 a od té doby opět pracoval jako novinář. V Minsku působil od roku 2011.

V Bělorusku vládne již od roku 1994 podle mnohých poslední evropský diktátor Alexandr Lukašenko, který je Západem často kritizován za porušování lidských práv a zacházení s opozicí.

Lukašenko je sice nejbližším spojencem Moskvy, nicméně distancoval se od anexe Krymu a také v Minsku uspořádal mírové rozhovory o ukončení bojů na východě Ukrajiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme