Běloruský soud poslal do vězení dva pracovníky vůdčí lidskoprávní organizace. Podle kritiků jde o ‚čistku‘
Soud v běloruském městě Gomel odsoudil do vězení dva ochránce lidských práv, uvedla ve středu agentura AP. Dodala, že soudní proces je patrně součástí tažení úřadů, které se snaží rozdrtit nevládní organizace a nezávislá média v bývalé sovětské republice.
Podle verdiktu si pětapadesátiletý Leanid Sudalenka má odpykat tři roky za mřížemi, zatímco třiačtyřicetiletá Tacjana Lasicová dva a půl roku za organizování a financování akcí porušujících veřejný pořádek.
Lukašenko pánem situace. V lidech se mísí pocity zoufalství a naděje, říká běloruský dokumentarista
Číst článek
Oba strávili ve vazbě více než devět měsíců, než stanuli před soudem.
Sudalenka napsal z vězení, že obvinění se opírala o to, že se setkal s kolegou propuštěným z vězení a že pomohl rodině chudého rolníka obstarat si palivové dříví, což vyšetřovatelé kvalifikovali jako financování a organizování protestů.
Oba odsouzení pracovali pro nevládní středisko Vjasna, které v Bělorusku při ochraně lidských práv sehrává vůdčí roli. Dalších pět členů Vjasny, včetně jejího vedoucího Alese Bjaljackého, čeká ve vazbě na soud.
‚Součást čistky‘
Amnesty International, Human Rights Watch a další mezinárodní organizace na ochranu lidských práv vyzvaly běloruské úřady, aby středeční rozsudek zrušily. Ostře také kritizovaly politicky motivované pronásledování členů Vjasny a dobrovolníků.
Je to podle nich součást „čistky“, kterou na běloruské občanské společnosti páchá režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka.
Deset tisíc vojáků bude hlídat polskou hranici s Běloruskem. O víkendu se ji pokusilo překročit 70 lidí
Číst článek
Vjasna se stala terčem, protože už čtvrt století odvážně hájí lidská práva, uvedly organizace.
Potlačení demonstrací
Lukašenko poté, co se nechal loni v srpnu pošesté vyhlásit vítězem prezidentských voleb, čelil celé měsíce nebývale silným protestům.
Demonstrace ale nakonec potlačil, když pořádkové síly zadržely více než 35 000 lidí a tisíce z nich policisté zbili.
Po potlačení demonstrací úřady metodicky zvyšují tlak na nevládní organizace a nezávislá média za pomoci stovek domovních prohlídek a zatýkání aktivistů a novinářů.
Obvinění televize z extremismu
Běloruské ministerstvo vnitra ve středu oznámilo, že internetové zdroje nezávislé televize Belsat, vysílající z Polska, byly označeny za extremistické.
Tento krok následoval po červencovém rozhodnutí soudu, který označil samu televizi za extremistickou. Tento krok vystavil zaměstnance televize i její diváky hrozbě uvěznění.
Běloruská cenzura přitvrzuje, za sledování ‚nežádoucích‘ kanálů na Telegramu hrozí vězení
Číst článek
Ještě dříve, v pondělí, byla novinářka Belsatu Irina Slavnikovová odsouzena na 15 dní do vězení za to, že na své stránce na facebooku sdílela příspěvek z Belsatu.
Dvě její kolegyně v únoru poslal soud na dva roky do vězení za to, že natáčely a vysílaly v přímém přenosu protesty proti autoritářskému režimu.
Sedmadvacetiletou Kacjarynu Andrejevovou a třiadvacetiletou Darju Čulcovovou zadržela policie loni v listopadu v bytě, odkud natáčely protesty proti zabití demonstranta, který přišel o život několik dní před tím. Obě ženy, obviněné z řízení demonstrací jejich natáčením, trvaly na své nevině.