V Bělorusku se konají parlamentní volby. Lukašenko naznačil, že by mohlo dojít k uvolnění režimu

V Bělorusku se v neděli konají předčasné parlamentní volby, které podle západních zemí prověří, nakolik upřímně míní autoritářský prezident Alexandr Lukašenko svá slova o uvolnění tlaku vůči domácí opozici. Od poloviny 90. let mezinárodní pozorovatelé nepovažují hlasování v zemi za svobodné ani spravedlivé; ke sledování voleb se jich podle místních médií akreditovalo více než tisíc.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Lukašenko skládá prezidentský slib

Alexandr Lukašenko při skládání prezidentského slibu. | Zdroj: ČTK

Běloruští voliči, kterých je přes 6,8 milionu, v neděli z 513 kandidátů vybírají 110 budoucích členů Poslanecké sněmovny, dolní komory Národního shromáždění. Lukašenko v rámci náznaků jistého uvolňování režimu připustil podle agentury Reuters účast ve volebním klání třem stovkám opozičních kandidátů.

Smlouvu o omezení strategických útočných zbraní START neprodloužíme, oznámil šéf Ruské rozvědky

Číst článek

O obsazení 64 křesel v horní komoře, Senátu, rozhodovali voliči 7. listopadu.

Představitelé opozice jsou ovšem ohledně zlepšování politické situace v zemi nadále skeptičtí. „Tyto volby nejsou ničím jiným než rituálem, jako tomu bylo v (bývalém) Sovětském svazu,“ míní podle agentury Agence France Presse Ales Bjaljacki, šéf nevládní organizace Vjasna. Místopředseda opoziční Běloruské lidové fronty Alexej Janukevič je přesvědčený, že režim setrvá u „známého scénáře falzifikací“.

Volební účast v parlamentních volbách bývá v Bělorusku vysoká. Při předchozích volbách v roce 2016 přišlo hlasovat více než 74 procent registrovaných voličů. Volební střediska se dnes uzavřou ve 20.00 (18.00 Středoevropského času).

Bělorusku vládne 65letý Lukašenko jako prezident už 25 let. V poslední době nicméně uvolnil tvrdé potlačování opozice proti své vládě ve snaze vylepšit vztahy se Západem, zatímco ve vztazích s tradičním spojencem Ruskem se objevily určité neshody. Minsk především odmítl uznat ruskou anexi ukrajinského Krymu a Moskva na druhé straně omezila finanční výhody poskytované Bělorusku.

Nikulin žádá po ministerstvu spravedlnosti odškodné 1,5 milionu korun za vydání do Spojených států

Číst článek

V září se Bělorusko a Spojené státy dohodly na reciproční obnově diplomatického zastoupení na úrovni velvyslanců. Ambasadoři byli z Washingtonu a Minska odvoláni před deseti lety po západní kritice represí běloruského režimu proti opozici. Letos v březnu Bělorusko informovalo USA, že ruší omezení početního stavu amerických diplomatů v Minsku. V srpnu pak Minsk navštívil tehdejší bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton.

Washington také naznačil, že by mohl dál zmírnit sankce vůči Bělorusku v závislosti na průběhu letošních parlamentních voleb a prezidentských voleb v příštím roce. Sankce přijaté kvůli Lukašenkovu potlačování oponentů USA a Evropská unie už uvolnily v roce 2016 po propuštění politických vězňů a některých reformách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme