‚Jde o pouhou pomstu.‘ Rodiny se obávají o životy zadržených novinářů, strach mají i jejich kolegové

Nedělní zatčení 26letého novináře Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně Sofije Sapegaové, k nimž se režim Alexandra Lukašenka dostal poté, co donutil přistát letoun společnosti Ryanair, vyvolalo mezi běloruskými opozičníky obavy. Neskrývá je například Pratasevičův kolega a zakladatel telegramového kanálu Nexta Stěpan Putilo. Ten serveru BBC řekl, že novináři chtějí ve své práci pokračovat. O pomoc se záchranou zadržených žádají i jejich rodiny.

Londýn/Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič a Ruska Sofija Sapegaová byli zatčeni po vynuceném přistání letadla

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič a Ruska Sofija Sapegaová byli zatčeni po vynuceném přistání letadla | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters / Twitter @maxseddon

Šestadvacetiletý opoziční novinář Raman Pratasevič a jeho přítelkyně Sofija Sapegaová skončili v rukou běloruských úřadů, když režim prezidenta Alexandra Lukašenka donutil - za doprovodu vojenské stíhačky - k přistání let společnosti Ryanair, kterým cestovali z Atén do Vilniusu. 

Bezprecedentní Lukašenkův akt rozproudil nové bezpečnostní obavy. Kdo je Pratasevič a co bude dál?

Číst článek

To bezprostředně odsoudila Severoatlantická aliance i představitelé zemí Evropské unie - například polský premiér Mateusz Morawiecki akt označil za „bezprecedentní státní terorismus“.

Sám Lukašenko trvá na tom, že jednal v souladu se zákonem a snažil se ochránit životy lidí poté, co Bělorusko dostalo zprávu o bombě na palubě letadla.

Úhlavní nepřítel

Postup Minsku vyvolal obavy i mezi kolegy zadržených a dalšími běloruskými disidenty. „Výhrůžky smrtí jsem dostával už v minulosti, až teď je ale beru vážně,“ řekl pro BBC News Stěpan Putilo, zakladatele kanálu Nexta, kde Raman Pratasevič působil jako editor.

Médium založené na aplikaci Telegram má přes milion odběratelů a sehrálo důležitou roli v loňských protirežimních demonstracích v Bělorusku.

Rusko důvěřuje Lukašenkově verzi o odklonu letadla. Podle ní mohla být na palubě bomba

Číst článek

„Bojí se nás, protože ukazujeme pravdu. Ukazujeme, co chtějí skrývat,“ pokračoval Putilo. „Pokud režimu záleželo na tom, aby unesl Ramanovo letadlo, děláme něco dobře a budeme v boji pokračovat,“ dodal novinář, který momentálně pobývá v polské Varšavě.

Pratasevič je podle něj ve větším nebezpečí, než ostatní odpůrci režimu, jelikož ho Alexandr Lukašenko považuje za jednoho ze svých úhlavních nepřátel.

Strach o život uvězněného novináře mají i jeho nejbližší. „Žádám a prosím mezinárodní komunitu, aby ho zachránila,“ řekla agentuře AP Pratasevičova matka Natalia. „Poslali stíhačku, aby zatkli mladého muže. Je to teroristický akt, jinak bych to nenazvala. Jde o pouhou pomstu. Přitom chtěl říct jenom pravdu, neudělal nic špatně.“

Rodina balí oblečení

Spolu s Ramanem Pratasevičem zadržely běloruské bezpečnostní složky i jeho přítelkyni - Rusku Sofiji Sapegaovou. Ta se na videu, které Bělorusové zveřejnili, doznala, že pracovala pro web zveřejňující údaje policistů zasahujících proti demonstrantům. Záznam s očividně nuceným prohlášením se objevil na provládní kanálu Žoltyje slivy.

„Houpala se, dívá se nad sebe, jako by něco zapomněla,“ vyjádřila pochyby o prohlášení matka Sapegaovové. „Video jsem si pouštěla nespočetněkrát a vypadá v pořádku. Balíme jí teplé oblečení a pojedeme do Minsku. Chci jí předat balíček, má jen slabou bundu,“ popsala.

Právník zatčené Rusky Alexander Filanovič BBC řekl, že Sapegaová již byla obviněna a čeká na soud „Úřady jí preventivě nařídily dvouměsíční vazbu,“ uvedl.

Vynucené přistání

Dvojice se vracela po dvoutýdenním pobytu v Řecku do Vilniusu, kde žijí. Běloruská policie Prataseviče a Sapegaovou zadržela na letišti v Minsku, kam donutila přistát letoun společnosti Ryanair, kterým letěli.

Bělorusko zažilo bezprecedentní hromadné protesty proti režimu po prezidentských volbách z loňského srpna, za jejichž vítěze byl prohlášen dosavadní autoritářský prezident Alexandr Lukašenko.

Lidé vyšli do ulic protestovat proti zfalšování výsledků, ale pořádkové síly po čase demonstrace potlačily, desítky tisíc lidí zadržely a opoziční vůdce uvěznily či přiměly k emigraci. Následně se zaměřily na likvidaci nezávislých médií.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme