Bavorská policie zabavuje Němcům pyrotechniku, pochází z tržnic v Česku

Zábavní pyrotechnika z tržnic v českém pohraničí nemá mnohdy potřebná povolení. Proto se bavorská policie rozhodla zasáhnout. Zpřísnila kontroly a pomocí plakátů varuje Němce před rizikovou pyrotechnikou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zábavní pyrotechnika

Zábavní pyrotechnika | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Německé úřady považují pyrotechniku především z vietnamských tržnic na českém území za zdraví nebezpečnou.

Rachejtle a ohňostroje většinou nemají potřebná povolení. Mohly by mít více střelné látky nebo krátký interval mezi zažehnutím a detonací.

Bavorská policie proto zpřísnila kontroly a chce zabránit tomu, aby si Němci z Čech přiváželi nebezpečnou pyrotechniku. Od nákupu rizikové pyrotechniky odrazují také plakáty s textem Ruce pryč od zakázaných světlic, které německá policie rozmístila v pohraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V příhraniční Železné Rudě natáčela Jitka Englová

V minulých letech nakupovali nepovolenou pyrotechniku v příhraničních tržnicích především mladí lidé. Letos se situace změnila a nejrůznější rachejtle si podle německé policie obstarávají Němci všech věkových kategorií.

„Nikdy bych si to nekoupila, protože je to nebezpečné. Měla bych strach, že se stane nějaké neštěstí. Raději bych si pořídila něco dražšího a lepšího,“ myslí si Alina Letmayerová z příhraniční oblasti, Bavorské Železné Rudy.

Situaci na trhu se zábavní pyrotechnikou by ale mohlo komplikovat také dvojí značení.

„V současné době jsou výrobky označeny značkou shody CE, kterou najdete na výrobcích splňujících podmínky pro uvedení na trh Evropské unie. U těch by problém nebyl. Tam, kde máme národní značku, jsou výrobky schválené pouze pro území České republiky. Tam by mohl vzniknout problém,“ vysvětlil předseda Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva Milan Kukla.

Ačkoliv mnozí přistupují k pyrotechnice s respektem, hazarduje mnoho lidí na přelomu roku se zdravím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl předseda Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva Milan Kukla

„Petardy, které by bouchly v ruce a způsobily devastující poranění končetin, jsme v posledních dvou letech tolik nezaznamenali. Každý rok ale zaznamenáváme popáleniny v oblasti obličeje,“ popisuje mluvčí záchranky Lenka Ptáčková.

Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva také varoval před nákupem pyrotechniky bez českého návodu.

Inspektoři během prosince zkontrolovali v celé České republice na 600 prodejen s pyrotechnikou. Zákazníci ale podle několika kroků mohou sami poznat, zda jsou rachejtle a ohňostroje bezpečné.

„V první řade se podívat na to, jestli je to značka shody CE nebo zkušební značka národní, to je lvíček v ovále. Potom se podívat na dobu použitelnosti a přečíst si návod,“ radí vedoucí oddělení kontroly Pavel Koblasa, jak se vyhnout rizikovým výrobkům.

Jakákoliv pyrotechnika sama o sobě nebezpečná být nemusí. „Pokud se pyrotechnika používá tak, jak se má používat, tedy podle návodu od výrobce, tak nebezpečná není,“ míní Koblasa.

Petardy a rachejtle se dají koupit také v internetových obchodech, kde se zájem o ně zvyšuje. Také v tomto případě by si lidé měli dát pozor na to, co kupují.

„Nákup pyrotechniky na internetu je problematická záležitost v tom, že ne ve všech případech je dodržována otázka, kdy výrobek může nabývat osoba určitého věku. Druhá věc je, že některé výrobky mohou nabývat pouze osoby odborně způsobilé,“ upozorňuje Milan Kukla.

Jitka Englová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme