Barmská armáda odmítá dialog a propuštění sesazených politiků. Soudu předkládá další a další důkazy

Armáda v Barmě předkládá další důkazy, které podle ní dokazují trestnou činnost sesazené premiérky Aung Schan Su Ťij. Stejně postupuje i v případě zatčeného poradce svrženě vlády – Australana Seana Turnella. U chystaného soudu jim tak oběma hrozí několikaleté tresty.

Neipyijto Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na protestech žádají propuštění vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

Sesazená premiérka Su Ťij byla svým bývalým politickým spojencem obviněna z přijímání úplatků | Zdroj: Reuters

Další slyšení sesazené premiérky a bývalé ministryně zahraničí Su Ťij se soudem má proběhnout ve středu, a to opět formou videohovoru. Obviněna je již z nelegálního dovozu citlivého zboží, konkrétně několika kusů krátkovlnných vysílaček. Nově pak čelí obvinění z přijímání úplatků – na to ve vysílání barmské televize upozornil její bývalý spojenec premiérky Phyo Min Thein, který prohlásil, že jí během každé pracovní schůzky musel donést peníze pro její vlastní potřebu. Su Ťij zatím tvrzení nekomentovala.

Barmská armáda postupně uzavírá velká města. Bojí se posílení separatistických národních menšin

Číst článek

Poradce svržené vlády Sean Turner pak čelí obvinění z porušení imigračních zákonů a blíže nespecifikovaného volného nakládání s materiály, které podléhají utajení. Potvrdil to mluvčí armády, podle kterého již Australan několikrát mluvil se svou rodinou a armáda mu to dovolí i v dalších dnech.

Austrálie opakovaně vyzvala barmskou armádu, aby Turnera propustila. Kvůli násilnostem v zemi pak s Barmou přerušila veškerý obchod.

Mezinárodní jednání

Jednání okolních zemí a návrhy na mírové řešení situace v Barmě však zatím nezaznamenaly žádný pokrok. Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) tak zvažuje svolání mimořádného summitu deseti členských států včetně Barmy, který by se krizi v zemi blíže věnoval.

Evropská unie a Spojené státy americké na vývoj situace reagují dalším rozšířením sankcí proti barmským armádním špičkám. Čína pak jedná pouze tehdy, pokud jsou ohroženy zájmy jejích investorů.

Násilí a protesty v ulicích barmských měst tak i nadále pokračují. Ve středu je například naplánován tichý celonárodní protest, jímž chtějí lidé uctít památku teprve sedmileté dívky, kterou zastřelili vojáci ve městě Mandala.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme