Ázerbájdžán čeká na odpověď, co bude s plynovodem Nabucco
Ázerbájdžán je připraven zásobovat Evropu svým zemním plynem. Potvrdil to prezident Ilham Alijev na setkání s českým vicepremiérem a ministrem zahraničí Janem Kohoutem v Baku. Důležitou surovinu má do Rakouska přes Turecko a jihovýchodní Evropu přivést plynovod Nabucco.
Projekt ale zatím naráží na rozdílný přístup evropských zemí i aktivity Ruska.
Ilham Alijev a jeho rodina v Ázerbájdžánu tradičně rozhodují o všem důležitém. Právě to před lety podcenil slavný český podvodník Viktor Kožený, který americké milionáře nalákal na vidinu pohádkových zisků z kaspické ropy.
Kožený chtěl privatizovat ropnou společnost Socar, vybral peníze investorů, podplatil podle všeho ázerbájdžánské politiky, ale ti ho přechytračili a nakonec nic neprodali. Kožený vybrané peníze investorům nevrátil.
Zmíněná aféra ale nemá vliv na vztahy mezi Baku a Prahou, potvrdil Radiožurnálu ministr zahraničí Jan Kohout: „Jméno Viktor Kožený vůbec nezaznělo.“
Český dobrodruh Kožený ale velmi dobře vycítil, že v Ázerbájdžánu leží velké bohatství. To si Evropa uvědomila v době energetické krize a potíží s dodávkami plynu přes Ukrajinu a Bělorusko. Proto vznikl projekt plynovodu Nabucco, který má surovinu přivést z kaspického regionu do střední Evropy. Ročně až 31 miliard kubíků plynu, což by mohlo diverzifikovat jeho zdroje, které se nacházejí převážně v Rusku a Moskva je používá jako nástroj zahraniční politiky. Naposledy se jí i díky plynu mistrně podařilo ovlivnit prezidentské volby na Ukrajině ve svůj prospěch.
Rusko připravuje vlastní projekty
Rusko cítí v plynovodu Nabucco konkurenci, a proto spěchá s projekty jako jsou Nord Stream a South Stream. Ruskou výhodou je schopnost okamžitě se rozhodnout a začít stavět. Tento rok by se měla rozhodnout i Evropa, která si nebyla jistá, jestli je Nabucco rentabilním a životaschopným projektem.
Prezident Alijev ujistil Kohouta, že Ázerbájdžán je sám schopen zajistit dostatek plynu:
„Rozhodnutí o plynovodu je technické, finanční i politické.“
Potíže byly i s Tureckem, které za tranzit plynu požadovalo příliš mnoho. Podle posledních informací jsou ale jednání s Ankarou na dobré cestě.