Automatickou zbraň může v USA koupit zájemce jen ve státě, kde má trvalé bydliště

Ve Spojených státech umírá na střelná zranění každý rok mnohonásobně více lidí než v Evropě. Pořízení zbraně v Americe ale není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veletrh zbraní v USA

Veletrh zbraní v USA | Foto: Vít Pohanka

Stojím ve velké výstavní hale asi deset minut autem od Washingtonu. Prodejní výstava zbraní - anglicky Gun Show - je v plném proudu.

Na pultech vystavovatelů jsou tisíce, ne-li desetitisíce pistolí, pušek, viděl jsem i ruský samopal Kalašnikov nebo historické muškety.

Je to coby kamenem dohodil od mezinárodního Dullesova letiště, ale už na území státu Virgínie. A to je velmi důležité. Protože přímo v americké metropoli nebo v sousedním Marylandu jsou pravidla pro nákup zbraní relativně přísná.

Po zájemci o zbraň se vyžaduje několikadenní kontrola trestní bezúhonnosti. Ale ve Virgínii jsou pravidla podstatně volnější.

„Vyjedete z Washingtonu D.C., zajedete na výstavu ve Virgínii a můžete si koupit tucet útočných pušek, aniž by vás někdo kontroloval,“ tvrdí Daniel Vice, právník organizace Bradyho kampaň, která se zasazuje o přísnější kontrolu prodeje zbraní ve Spojených státech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na veletrh zbraní se byl podívat zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Já chci jeho tvrzení podrobit testu. Problém je v tom, že organizátoři akcí, jako je prodejní výstava zbraní, neoplývají důvěrou a láskou k novinářům. Povolení k natáčení videa ani audia prostě nedávají. Používám proto skrytou kameru s mikrofonem.

„Ještě nikdy jsem si zbraň nekupoval. Trvalé bydliště mám na předměstí Washingtonu v sousedním Marylandu. Co tedy potřebuji, abych si mohl koupit jednu z pušek?,“ ptám se u pultu nabízejícího jak běžné, tak automatické zbraně, jestli mi stačí řidičák.

„Tuhle si můžete koupit," ukazuje prodavač na pušku, která se musí nabít po každém vystřelení. Automatickou zbraň - tedy tu, která umožňuje střelbu dávkami - sice můžu zaplatit, ale nemůžu si ji hned odnést. Musím požádat o její transfer do sousedního Marylandu, kde je kontrola přísnější.

Kdybych takovou zbraň - tedy vlastně samopal - bez povolení převážel přes hranici Virgínie, porušoval bych státní i federální zákony. A to bych raději nedělal.

„Tady ve Virgínii si můžete koupit tohle i tohle,“ ukazuje prodavač na puškové i pistolové automaty. Vyplníte formuláře o registraci zbraně, zaplatíte v hotovosti a z místa si nákup hned odnesete v případě, že máte řidičský průkaz nebo jiné potvrzení o tom, že ve Virgínii také bydlíte.

Vít Pohanka na veletrhu zbraní v USA | Foto: Vít Pohanka

V Marylandu jsou takové zbraně nelegální. Nebo přesněji řečeno regulované. Abyste je mohli mít, musíte podstoupit osmidenní čekací dobu, aby si vás úřady mohly „proklepnout“ a zkontrolovat. Prodavač by mi ji v žádném případě jako rezidentovi Marylandu tady ve Virgínii neprodal.

Stejné by to bylo, kdybych byl přímo z Washingtonu D.C. „Střelnou zbraň si můžete koupit jen ve státě, kde máte trvalé bydliště,“ zdůrazňuje prodejce.

To je v rozporu s tím, co mi říkal právník Daniel Vice. Není tedy jednoduše možné zajet si z Washingtonu přes řeku Potomac do Virgínie a koupit několik zbraní, pak je převézt zpátky, aniž by vám pomohl někdo, kdo má trvalé bydliště přímo ve Virgínii.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme