Australský vicepremiér možná bude muset skončit ve vládě. Zjistil totiž, že je Novozélanďan

Australský vicepremiér Barnaby Joyce zjistil, že může mít novozélandské občanství. V takovém případě by neměl právo být australským zákonodárcem, což je i podmínka pro usednutí ve vládě.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský vicepremiér Barnaby Joyce v australském parlamentu

Australský vicepremiér Barnaby Joyce v australském parlamentu | Foto: Mick Tsikas | Zdroj: Reuters

Joyce je synem emigranta z Nového Zélandu, který se v Austrálii usadil v roce 1947.

Současný vicepremiér se narodil o dvacet let později, a jak dnes říká, neměl žádný důvod se domnívat, že ho cokoli s Novým Zélandem spojuje.

Současné novozélandské právo říká, že pokud mají lidé narození v zahraničí novozélandského rodiče, mají právo na novozélandské občanství. V souladu s australskými zákony ale nemohou lidé s dvojím občanstvím zasedat v parlamentu.

Archeologové hlásí objev, který může přepsat dějiny osídlení Austrálie

Číst článek

Australský vicepremiér přiznal, že ho informace šokovala. „Netřeba dodávat, že jsem o tom nevěděl. Vždycky jsem byl australský občan narozený v Tamworthu. Ani já, ani moji rodiče jsme neměli důvod domnívat se, že bych mohl být občanem jiné země,“ uvedl v pondělím prohlášení Joyce.

Oznámil zároveň, že se s věcí obrátí na nejvyšší soud. Ten by měl vyjasnit, zda může být Joyce poslancem.

Případný rozsudek, který by Joyce zbavil poslaneckého mandátu, může zároveň znamenat ohrožení pro koaliční vládu premiéra Malcolma Turnbulla. V té společně zasedají Turnbullovi liberálové a Australská národní strana, jejímž lídrem je Joyce.

Labourističtí poslanci už v pondělí premiéra Turnbulla vyzvali, aby Joyce odvolal.

Nejde o první případ australského politika, který má problém s novozélandskými kořeny. V minulém týdnu australský Senát požádal o nejvyšší soud o rozhodnutí v případě čtyř senátorů, u nichž jde rovněž o případ dvojitého občanství.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme