Soupeření v Pacifiku. Austrálie nabídne miliardy dolarů, snaží se tak přebít rostoucí vliv Číny

Austrálie brzy nabídne miliardy do fondu pro infrastrukturní projekty v zemích Tichého oceánu. Iniciativa má být součástí snah bránit čínskému vlivu v tomto regionu. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem Canberry o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

Sydney (Aktualizováno: 21:51 13. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Austrálie měla v Pacifiku dlouho dominantní postavení. V posledních letech ji však začala nahrazovat Čína. Na snímku je čínská námořní loď Kunlun Shan odplouvající ze Sydney

Austrálie měla v Pacifiku dlouho dominantní postavení. V posledních letech ji však začala nahrazovat Čína. Na snímku je čínská námořní loď Kunlun Shan odplouvající ze Sydney | Foto: Bianca De Marchi | Zdroj: Reuters

Premiér Scott Morrison loni uvedl, že Austrálie vytvoří fond pro tichomořské země, do nějž převede až tři miliardy australských dolarů (asi 47 miliard korun). Peníze z něj se budou rozdělovat ve formě výhodných půjček, které mají podle šéfa vlády upevnit postavení Austrálie „na našem dvorku“.

Austrálie měla v Pacifiku dlouho dominantní postavení. V posledních letech ji však začala nahrazovat Čína, která zvýšila hospodářskou pomoc státům této řídce osídlené oceánské oblasti, která je však bohatá na přírodní zdroje.

USA chtějí prodat tanky a další zbraně na Tchaj-wan. Očekává se protest Číny

Číst článek

Podle britského deníku The Guardian slíbila Čína v roce 2017 poskytnout tichomořskému regionu až čtyři miliardy amerických dolarů (přes 90 miliard korun), což bylo čtyřikrát více, než kolik tehdy na rozvojovou pomoc pro tuto oblast vynakládala Austrálie.

Ekonomický rozvoj

Čína popírá, že se snaží v Tichém oceánu vybudovat sféru vlivu, a tvrdí, že zde poskytuje pomoc výlučně s cílem podpořit ekonomický rozvoj. Podle Reuters však Peking na tichomořské státy vyvíjí nátlak například v otázce Tchaj-wanu. Snaží se především o to, aby několik pacifických zemí, které nezávislost Tchaj-wanu uznávají, svůj přístup přehodnotily a přijaly politiku jedné Číny.

Čerpat z australského fondu bude možné od 31. července. Canberra hodlá rychle schválit několik projektů, aby předvedla své odhodlání ještě před srpnovým zasedáním regionální organizace Fórum tichomořských ostrovů.

„Zatím jsme nezavršili výběr projektů, které budou odsouhlaseny jako první, ale plánujeme je schválit rychle,“ řekl Reuters jeden zdroj, který si nepřál být jmenován. Investice povedou do telekomunikací, energetiky, dopravy a vodohospodářství.

Austrálie se snaží posílit svou přítomnost v Pacifiku i ve vojenské oblasti. Loni oznámila úmysl obnovit svou přítomnost na námořní základně na ostrově Manus ve státě Papua Nová Guinea.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme