Arméni slaví 20. výročí nezávislosti. Přesto s nostalgií vzpomínají na Sovětský svaz

Arméni jsou starobylý národ s několika tisíciletou historií. Samostatný stát ale mají teprve jen dvě desítky let. Právě dnes slaví jeho kulaté výročí. Proto je na náměstí v hlavním městě Jerevanu přehlídka s vojenskou technikou. A přestože jsou Arméni hrdí na svůj stát, mnoho jich vzpomíná s nostalgií na zlaté sovětské časy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník arménské genocidy se tyčí na kopci nad Jerevanem

Památník arménské genocidy se tyčí na kopci nad Jerevanem | Foto: Pavel Polák

Když se před dvaceti lety začalo rozpadávat sovětské impérium, nikdo netušil, jaké události se dají do pohybu. Sovětské republiky vyhlašovaly jedna za druhou nezávislost. Vznikly války, ta nejkrvavější se vedla na hranicích Arménie a Ázerbajdžánu.

„Ve chvíli, kdy byla v 90. letech válka o Karabach, blokáda Arménie, tak vlastně veškerá infrastruktura zkolabovala. Tekla jen studená voda a jen někdy, prostě v určitých hodinách ji zapínali. Plyn prakticky nebyl. Co se týče elektřiny, v 90. letech, někdy kolem roku 1992 až 94, šel proud třeba hodinu denně,“ vzpomíná Milada Kiliánová, armenistka, která do Arménie jezdila od 90. let, nyní tam vede misi rozvojových projektů Člověka v tísni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se žije Arménům 20 let od vyhlášení nezávislosti? Zeptal se redaktor Radiožurnálu Pavel Polák armenistky Milady Kiliánové.

Válka o Karabach skončila příměřím, Arménie se ale dostala do izolace. Hranice s Ázerbájdžánem i Tureckem jsou uzavřené. A jak uvádí Kiliánová, sociální nůžky jsou tam velmi otevřené.

„Na jednu stranu jsou lidé hrozně chudí, na druhou stranu jsou lidé příšerně bohatí, ale nejsou ochotni se dělit. Je tam vysoká nezaměstnanost, obrovská migrace. Mnozí z intelektuální elity zemi opustili, odešli někam jinam.“

Řada Arménů přemýšlí o odchodu ze země

Přesto se podle ní ve srovnání s rokem 1991, kdy arménští lídři provolávali nezávislost, mají dnes Arméni lépe než před dvaceti lety.

„Ale v mysli se nemají lépe než před 30 lety. Protože mnozí vzpomínají na to, že za Sovětského svazu žili bezstarostně. Nemuseli řešit, jestli budou mít druhý den práci, jestli budou mít co jít, děti automaticky studovaly, ty šikovnější kamkoli do Sovětského svazu. Vlastně měli nějakou perspektivu. Dnes je to těžší,“ přiblížila armenistka.

Řada lidí proto přemýšlí o odchodu z Arménie, o tom, že by se uplatnili někde jinde. „Staří vzpomínají na mládí a na to, že bylo dobře. Mladí plánují, že bude dobře a je jim víceméně jedno, jestli to bude v Arménii nebo někde jinde,“ dodala.

V Arménii vzpomíná mnoho lidí na staré zlaté časy, zároveň ale podle Milady Kiliánové v těch ‘zlatých sovětských časech‘ vidí někteří Arméni i příčiny současného bídného stavu země: „Sami tvrdí, že jejich vláda za moc, že mají problémy v armádě, že je to způsobeno tím, že nemají předchozí zkušenost. Oni nebyli zvyklí na to, že by si sami vládli, vždycky to dělal někdo za ně.“

Pavel Polák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme