Anonymous v USA zveřejňují identitu lidí napojených na Ku-klux-klan
Hackerské hnutí Anonymous v USA zveřejňuje jména a kontaktní informace na lidi spojené s rasistickou organizací Ku-klux-klan. V pondělí se na veřejnosti objevilo 57 telefonních čísel a 23 e-mailových adres jejích údajných členů, hlavní data ale mají vyjít až zítra. Celkem chtějí aktivisté odhalit až tisíc členů Ku-klux-klanu.
Mezi zveřejněnými jmény je třeba starosta města Lexington v Kentucky Jim Gray či republikánský senátor z Indiany Dan Coats.
Oba muži odmítli, že by byli členy organizace nebo s ní byli jakékoli spojeni, a údaje označili za lži, pomluvy a nesmysly.
Nepodařilo se ale nezávisle ověřit, zda jsou informace pravdivé, či nikoliv, a i americká média se k nim staví zatím velmi zdrženlivě. I samotné hnutí Anonymous totiž nakonec odmítlo, že by tyto informace byly součástí jeho velké kampaně proti Ku-klux-klanu, a odkázalo právě na to, že samotné výsledky kampaně budou zveřejněny až ve čtvrtek.
Anonymous v USA zveřejňují jména a kontakty na lidi spojené s Ku-klux-klanem. Více zpravodajka Lenka Kabrhelová
Hackeři tvrdí, že data, která plánují zveřejnit, mají podložena. Informace prý pocházejí z počítačových serverů organizací a skupin, které jsou dnes sdružené v Ku-klux-klanu, a aktivisté říkají, že se jim podařilo do nich nabourat.
Objevilo se proto podezření, že za pondělní akcí mohla stát i některá z buněk samotného Ku-klux-klanu, která se snaží celou věc zdiskreditovat. Anonymous tvrdí, že Ku-klux-klan je teroristickou organizací, jejíž členové ve společnosti skrývají identitu, a proto ji chtějí odhalit.
Kampaň hackerů trvá už rok
Takzvaní haktivisté se postavili proti Ku-klux-klanu už loni po nepokojích ve Fergusonu ve státě Missouri, které rozpoutala smrt neozbrojeného černošského mladíka, jehož zastřelil bělošský policista. Tehdy hnutí vysvětlovalo, že rasistická organizace sice má právo na svobodu projevu, ale rozhodně ne na propagaci násilí.
Zhruba rok se nic nedělo, aktivisté ale celou dobu sbírali data a minulý týden varovali, že zveřejní až tisíc jmen lidí, kteří jsou s Ku-klux-klanem nějak spojeni. Symbolicky se tak děje rok poté, co porota ve Fergusonu rozhodla, že bělošský policista nepůjde před soud.
KKK proti zrušení otroctví
Rasistickou organizaci Ku-klux-klan založili v 19. století po občanské válce bývalí vojáci Konfederace, která bojovala proti zrušení otroctví. Poté, co byla organizace na konci 19. století zlikvidována, prošla několika vlnami oživení.
Před sto lety výrazně posílila při vlně protiimigračních nálad ve 20. letech a nové příznivce získala i v 50. a 60. letech, kdy se snažila zastrašovat členy hnutí za občanská práva a páchala i vraždy a teroristické činy. Tehdy měla až několik milionů členů.
Dnes je Ku-klux-klan, který se řadí mezi ultrapravicové extremistické organizace, podstatně menší. Odhaduje se, že má asi 5000 až 8000 členů, kteří nadále prosazují rasismus, nadvládu bílých Američanů, antisemitismus a podobně.