Amnesty čelí kritice za snímky od umělé inteligence. Organizace se brání, že chtěla chránit protestující
Amnesty International posted an instagram story about Colombian police human rights abuses... where all the pictures were made with AI.
— Taras (@Stellaratum) April 30, 2023
Sorry but this is irresponsible beyond words. pic.twitter.com/Ip8U8ekUt4
Lidskoprávní organizace Amnesty International využívala pro svou propagaci snímky, které vygenerovala umělá inteligence. Falešné fotografie připomínaly obří protesty, které zachvátily před dvěma lety Kolumbii. Organizace, která kvůli tomu čelila kritice, se bránila tím, že snímky použila kvůli ochraně protestujících. Nakonec je ale ze svých sociálních sítí smazala, informuje server deníku The Guardian.
Mladou ženu s dlouhými hnědými vlasy zahalenou v barvách kolumbijské vlajky, která má ruce za zády, vedou dva těžkooděnci. Část obličeje jim zakrývá helma. Jeden je oblečený v uniformě, druhý má na sobě taktickou vestu.
Vytvořila to umělá inteligence? Rozlišit fotografii od generovaných obrázků je náročné, ukazují data
Číst článek
Fotografie Amnesty International, která po celém světě brání lidská práva, vypadá jako z reálného světa. Vygenerovala ji ale umělá inteligence, jak lidé zjistí při pečlivějším zkoumání, informuje server britského deníku The Guardian.
Nevěrohodnost snímku prozradí příliš vyhlazené a podivně pokřivené obličeje policistů. Trikolóra, kterou nese protestující, má správné barvy – červenou, žlutou a modrou – ale ve špatném pořadí. A policejní uniforma je podle serveru zastaralá.
Vlevo dole pak byla menším písmem zmíněna informace, že ilustrace vytvořila umělá inteligence. Takto vygenerované snímky jsou spojené z fotografií, které dříve pořídili lidé.
Problém důvěryhodnosti
Amnesty International používala nejen tento snímek, ale i další podobné k propagaci svých zpráv na sociálních sítích, přestože skutečné fotografie z potlačení protestů před dvěma lety existují.
A dostala se pod palbu kritiky. Fotoreportéři i mediální odborníci varovali, že používání snímků vytvořených umělou inteligencí by mohlo podkopat práci této lidskoprávní organizace a přiživit konspirační teorie.
„Žijeme ve vysoce polarizované době plné falešných zpráv, což nutí lidi pochybovat o důvěryhodnosti médií. A jak víme, umělá inteligence lže. Jakou důvěryhodnost máte, když začnete zveřejňovat snímky vytvořené umělou inteligencí?“ ptá se Juancho Torres, fotoreportér z Bogoty.
Ochrana protestujících
Amnesty International se ale podle serveru The Guardian brání tím, že se rozhodla použít vygenerované snímky proto, aby ochránila protestující před možnou pomstou státních úřadů.
„Snímky jsme z příspěvků na sociálních sítích odstranili, protože nechceme, aby kritika za použití obrázků vytvořených umělou inteligencí odváděla pozornost od hlavního poselství, a to od podpory obětí a jejich volání po spravedlnosti v Kolumbii,“ podotýká Erika Guevara Rosasová, ředitelka Amnesty pro Ameriku.
Magazín lákal na rozhovor se Schumacherem, který napsala umělá inteligence. Šéfku následně vyhodili
Číst článek
Gareth Sella oslepl na levé oko, když ho policista v Bogotě při protestech postřelil gumovým projektilem. Skrývání identity protestujících má podle něj i v dnešní době smysl.
„Jak zdokumentovala OSN, stát pokračuje v pronásledování protestujících a více než 100 jich je ve vězení,“ upozornil Sella. „Skrývání naší identity mi připadá rozumné, protože i po dvou letech žijeme ve strachu, že nás mohou kdykoli uvěznit,“ dodal.
Vlna protivládních nepokojů se po celé Kolumbii zvedla na jaře 2021 kvůli daňové reformě. Pořádkové složky zabily během národní stávky nejméně 38 civilistů, uvádí The Guardian s odkazem na zprávu OSN.
Amnesty a další pozorovatelé zdokumentovali stovky případů, kdy kolumbijská policie porušovala lidská práva, a to včetně mučení a sexuálního násilí na ženách.