Americké noviny o legalizaci přistěhovalců
Americký deník Washington Post se věnuje iniciativě prezidenta Bushe zlegalizovat práci ilegálních přistěhovalců. Slovenské Hospodárské Noviny se ještě vracejí ke kauze používání otisků prstů americkými imigračními úředníky. Dnes se sejde vedení Evropské centrální banky. Švýcarský deník Le Temps nečeká, že vrcholná schůzka bude probíhat jednoduše.
Americký deník Washington post se věnuje iniciativě prezidenta Bushe zlegalizovat práci ilegálních přistěhovalců. Nezbývá, než prezidentu pogratulovat. Chování našich politiků, kteří si doteď osmi až čtrnácti milionů přistěhovalců nevšímali, začínalo být skandální, píše list. Jejich ignorance způsobila vleklé problémy: ilegální pracovníci jsou vykořisťováni. Rozvinutý trh s dokumenty je ohniskem kriminality.
Prezident Bush plánuje vyvést ilegální zaměstnance ze stínu, aby měli potřebnou ochranu a platili daně. Navrhl také institut přechodného zaměstnání. Přistěhovalci si budou moci prodloužit svá dočasná víza až na několik let. A dokonce si pozvat do USA i svoje blízké - pokud je uživí. Prezident ale bohužel nezmínil, co se stane, jestli přistěhovalci po čase neodejdou. Vznikne vrstva v podstatě trvale pracujících imigrantů, které bude těžké se zbavit.
Bushova administrativa se vůbec nějak nezabývala stinnými stránkami projektu. Problém legislativy a nedostatku úředníků chce nechat na kongres. Možná je to přeceňování sil kongresu. Cynici proto tvrdí, že Bushova iniciativa vznikla jen proto, aby mohl svým Hispánským voličům říci: Zkusili jsme to. My ale doufáme, že Bílý dům má politickou vůli pro prosazení svého nápadu, dodává smířlivě deník Washington Post.
Slovenské Hospodárské Noviny se ještě vracejí ke kauze používání otisků prstů americkými imigračními úředníky. Připomínají, že občané Evropské Unie a z dalších dvaceti sedmi zemí, které mají s USA bezvízový styk, mohou o své privilegium velmi rychle přijít. Pokud ovšem nezačnou do konce října vydávat pasy s biometrickými údaji jako jsou otisky prstů. Nové pasy budou velice nákladné a přinejmenším Británie a Japonsko už avizovali, že to do daného termínu nestihnou. Případem se tedy bude muset zabývat kongres.
Spojené státy totiž nehodlají skončit jen u otisků prstů. Rozhodly se přidělovat cestujícím barevné kódy, které určí, jaké představují pro zemi nebezpečí. Efektivita celého kontrolování návštěvníků USA je ale jen malá, připomíná slovenský deník. Podle posledních zjištění by jí bez problémů prošel například Brit Richard Reid, který se koncem roku 2001 pokusil vyhodit do povětří letadlo bombou ukrytou v botě. Tolik slovenský list Hospodárské Noviny.
Dnes se sejde vedení Evropské centrální banky. Švýcarský deník Le Temps nečeká, že vrcholná schůzka bude probíhat jednoduše. Evropa je v monetární krizi. To je výsledek stále rostoucí hodnoty Eura. Deník varuje, že očekávaný růst v roce 2004, je díky rostoucímu Euru nepravděpodobný. Nový šéf centrální banky Jean-Claude Trichet si proto letos projde křestem ohněm, myslí si švýcarský Le Temps.
Podobně pesimisticky se vyjadřují i další deníky. Francouzský Le Monde připomíná, že poté, co si Evropská unie prošla v roce 2003 politickou krizí, čeká ji letos krize ekonomická. Le Monde doufá, že se jí podaří zažehnat. Washington by měl zastavit vzrůst dolaru, který ovlivňuje celou světovou ekonomiku. Je to i v jeho zájmu. Na druhou stranu jsou prezidentské volby za dveřmi a rostoucí hodnota dolaru je velkým republikánským triumfem, myslí si deník Le Monde.
Ekonomické problémy se nevyhnuly ani Maďarsku. Informuje o tom tamní list Népszabadčág. Státní schodek za rok 2003 byl totiž o dost větší než se očekávalo. Pod maďarskou vládou se proto zakývala židlička. Deník ale vyjadřuje pochybnosti nad včerejším rozhodnutím odvolat ministra financí. To zřejmě nevyřeší kořeny vleklých problémů. Jediným způsobem, jak současnou krizi zvládnout je nehrát si na chůvu. Stát nemůže podat pomocnou ruku všem, kteří o ni požádají, upozorňuje maďarský Népsabadčág.