Americké a evropské úřady zablokovaly ilegální servery. Na darknetu zakročily proti překupníkům
Úřady několika zemí, včetně Spojených států nebo Německa, společně zablokovaly významnou část takzvaného darknetu. Informovalo o tom americké ministerstvo spravedlnosti. Podle FBI se v anonymní sféře internetu často obchoduje s drogami nebo se zbraněmi. Úřady proto na darknetu mimo jiné zablokovaly i dvě velké stránky pro obchodníky - AlphaBay a Hansa. Šéf Europolu akci označil za výsledek jednoho z největších vyšetřování kyberzločinu v historii.
Úřady několika zemí, včetně Spojených států nebo Německa, společně zablokovaly významnou část takzvaného darknetu. Informovalo o tom americké ministerstvo spravedlnosti.
Podle FBI se v anonymní sféře internetu často obchoduje s drogami nebo se zbraněmi. Úřady proto na darknetu mimo jiné zablokovaly i dvě velké stránky pro obchodníky - AlphaBay a Hansa. Šéf Europolu akci označil za výsledek jednoho z největších vyšetřování kyberzločinu v historii.
Zločinu v internetovém podsvětí přibývá. Kyberzločince je možné si i najmout
Číst článek
Podle agentury APA si ilegální věci na AlphaBayi koupilo přes 200 tisíc lidí. Zakladatele stránky začátkem měsíce zatkla policie v Thajsku. Úřady zároveň zablokovaly jeho účty a servery v Kanadě a v Nizozemsku.
Na vyšetřování se podle Radiožurnálu podílely policejní jednotky v několika zemích včetně USA, Německa, Francie, Británie, Thajska, Kanady a Litvy. Na samotné akci se podle agentury APA podílely kromě Europolu a amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) například také americká Agentura pro potírání narkotik (DEA).
Prostřednictvím AlphaBay jsou prodávány především drogy, falešné osobní doklady a zbraně. Více než 200 000 zákazníků si touto cestou zakoupilo desetitisíce ilegálních produktů - včetně tvrdých drog - které jim byly často doručeny jednoduše poštou.
Deník Business Insider případ přirovnal ke kauze někdějšího drogového on-line tržiště Silk Road. Podle listu je ale rozsah AlphaBaye asi desetinásobný.
Infrastruktura marketu Hansa byla lokalizována v Nizozemsku. V Německu byli zadrženi dva jeho administrátoři a v Nizozemsku, Německu a Litvě byly zajištěny servery. Nizozemská policie kromě toho našla adresy desetitisíců zahraničních zákazníků.