Americké a evropské úřady zablokovaly ilegální servery. Na darknetu zakročily proti překupníkům

Úřady několika zemí, včetně Spojených států nebo Německa, společně zablokovaly významnou část takzvaného darknetu. Informovalo o tom americké ministerstvo spravedlnosti. Podle FBI se v anonymní sféře internetu často obchoduje s drogami nebo se zbraněmi. Úřady proto na darknetu mimo jiné zablokovaly i dvě velké stránky pro obchodníky - AlphaBay a Hansa. Šéf Europolu akci označil za výsledek jednoho z největších vyšetřování kyberzločinu v historii.

Washington/Haag Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internetová bezpečnost, anonymita, hacker (foto Stian Eikeland)

Internetová bezpečnost, anonymita, hacker (foto Stian Eikeland) | Foto: zdroj: Flickr.com, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic | Zdroj: Flickr | CC BY-NC-SA 1.0

Úřady několika zemí, včetně Spojených států nebo Německa, společně zablokovaly významnou část takzvaného darknetu. Informovalo o tom americké ministerstvo spravedlnosti.

Podle FBI se v anonymní sféře internetu často obchoduje s drogami nebo se zbraněmi. Úřady proto na darknetu mimo jiné zablokovaly i dvě velké stránky pro obchodníky - AlphaBay a Hansa. Šéf Europolu akci označil za výsledek jednoho z největších vyšetřování kyberzločinu v historii.

 

Zločinu v internetovém podsvětí přibývá. Kyberzločince je možné si i najmout

Číst článek

Podle agentury APA si ilegální věci na AlphaBayi koupilo přes 200 tisíc lidí. Zakladatele stránky začátkem měsíce zatkla policie v Thajsku. Úřady zároveň zablokovaly jeho účty a servery v Kanadě a v Nizozemsku.

Na vyšetřování se podle Radiožurnálu podílely policejní jednotky v několika zemích včetně USA, Německa, Francie, Británie, Thajska, Kanady a Litvy. Na samotné akci se podle agentury APA podílely kromě Europolu a amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) například také americká Agentura pro potírání narkotik (DEA).

Prostřednictvím AlphaBay jsou prodávány především drogy, falešné osobní doklady a zbraně. Více než 200 000 zákazníků si touto cestou zakoupilo desetitisíce ilegálních produktů - včetně tvrdých drog - které jim byly často doručeny jednoduše poštou.

Deník Business Insider případ přirovnal ke kauze někdějšího drogového on-line tržiště Silk Road. Podle listu je ale rozsah AlphaBaye asi desetinásobný.

Infrastruktura marketu Hansa byla lokalizována v Nizozemsku. V Německu byli zadrženi dva jeho administrátoři a v Nizozemsku, Německu a Litvě byly zajištěny servery. Nizozemská policie kromě toho našla adresy desetitisíců zahraničních zákazníků.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme