Alexandrovci přežili rozpad SSSR, v Praze byli poprvé v roce 1937
Při ztroskotání letadla Tu-154 ruského ministerstva obrany do Černého moře u Soči zahynuli i téměř všichni členové pěvecké části souboru písní a tanců Alexandrovci. Na palubě bylo 64 členů souboru, včetně jeho ředitele a uměleckého šéfa, generála Valerije Chalilova.
Soubor založil ruský hudební skladatel Alexandr Vasiljevič Alexandrov, mimo jiné autor sovětské i současné ruské státní hymny. Alexandrov byl profesorem hudby na Moskevské konzervatoři, věnoval se vojenské hudbě a národním písním. První vystoupení souboru se uskutečnilo 12. října 1928 v Ústředním domě Rudé armády v Moskvě a tehdejší Soubor rudoarmějské písně tvořilo 12 mužů – osm zpěváků, dva tanečníci, harmonikář a recitátor.
Do Černého moře se zřítilo letadlo s Alexandrovci. Putin vyhlásil státní smutek
Číst článek
Alexandrovci zpočátku vystupovali v Moskvě, ale postupně začali vyjíždět i do okolí. S rostoucím úspěchem se začali rozrůstat a v 30. letech měli už 300 členů.
V dobách Sovětského svazu byli Alexandrovci hýčkaným artiklem, ale po rozpadu Sovětského svazu prošli bouřlivým obdobím. Ministerstvo obrany chtělo v rámci úsporných opatření soubor sloučit s orchestrem ministerstva obrany. Soubor v čele se svým vedením to ale odmítl s tím, že umění Alexandrovců nelze sloučit s jinými armádními repertoáry.
Nejen vojenské písně, ale i jazz
Alexandrovce tvoří výhradně mužský pěvecký sbor, orchestr, balet a skupinka sólistů a dirigentů. V souboru zpívají muži všech věkových kategorií, ženy většinou jako sólistky doprovázejí sbor nebo jsou tanečnicemi baletního souboru.
#TU154: All but 3 choir singers of Alexandrov Ensemble were aboard plane - lead solo singer Vadim Ananyev confirms https://t.co/YBd2Z1tOTW pic.twitter.com/zel5clp4wE
— RT (@RT_com) 25. prosince 2016
Podle ruské agentury TASS měl Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova v současnosti186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic.
Alexandrovci nezpívají pouze vojenské písně, ale i operní árie, lidové skladby, jazz či církevní chorály. V repertoáru mají asi 2 tisíce skladeb ruské a zahraniční klasiky i moderny. Jejich představení se skládají jak z ruských národních písní (například Kaťuša a Kalinka), tak církevních skladeb (Ave Maria), ale provozují i moderní hudbu.
Soubor vystoupil v mnoha zemích a obdržel i řadu mezinárodních cen. U Berlínské zdi například zazpívali skladby britské skupiny Pink Floyd, ve Vatikánu se zase představili před papežem Janem Pavlem II., na repertoáru mají i světové hity jako My Way, který zpíval Frank Sinatra nebo Elvis Presley, či baladickou skladbu Leonarda Cohena Hallelujah.
Popularitu, převážně mezi mladším publikem, si zase získali díky spolupráci s finskou skupinou Leningradští kovbojové, se kterou absolvovali světové turné. Unikátní kombinaci vojenských písní s rokenrolem v podání "kovbojů" zachytil finský režisér Aki Kaurismäki ve svém kultovním dokumentu Totální balalajková show z roku 1994.
Alexandr Alexandrov, který stál v čele souboru až do své smrti v roce 1946, je také autorem hudby k patrně nejznámější písni Alexandrovců, Svaté válce, která vznikla v roce 1941. Na nádraží v Moskvě doprovázela odcházející vojáky a od října 1941 ji vysílal rozhlas každý den, a to hned po úderech moskevského orloje.
Alexandrovci v České republice
Alexandrovci mnohokrát zpívali i v tuzemsku, v Československu byli poprvé v roce 1937. Cestou ze Světové výstavy v Paříži se zastavili v Praze, kde vystoupili 28. září 1937 ve Smetanově síni Obecního domu. Pak zahráli i v Ústí nad Labem.
S Alexandrovci jako hosté z tuzemských umělců vystupovali například Karel Gott, Lucie Bílá, Petr Kolář, Petra Janů, Aleš Brichta, Bára Basiková či houslový virtuos Pavel Šporcl.
Příští turné Alexandrovců v Česku bylo plánované na květen příštího roku, v Česku Alexandrovci naposledy koncertovali loni. Loňské turné se konalo u příležitosti 70. výročí osvobození a ukončení druhé světové války a česká část turné se uskutečnila pod záštitou prezidenta Miloše Zemana.