Alexandrovci přežili rozpad SSSR, v Praze byli poprvé v roce 1937

Při ztroskotání letadla Tu-154 ruského ministerstva obrany do Černého moře u Soči zahynuli i téměř všichni členové pěvecké části souboru písní a tanců Alexandrovci. Na palubě bylo 64 členů souboru, včetně jeho ředitele a uměleckého šéfa, generála Valerije Chalilova.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandrovci chtějí svými vystoupeními uctít zemřelé kolegy

Alexandrovci chtějí svými vystoupeními uctít zemřelé kolegy | Zdroj: Reuters

Soubor založil ruský hudební skladatel Alexandr Vasiljevič Alexandrov, mimo jiné autor sovětské i současné ruské státní hymny. Alexandrov byl profesorem hudby na Moskevské konzervatoři, věnoval se vojenské hudbě a národním písním. První vystoupení souboru se uskutečnilo 12. října 1928 v Ústředním domě Rudé armády v Moskvě a tehdejší Soubor rudoarmějské písně tvořilo 12 mužů – osm zpěváků, dva tanečníci, harmonikář a recitátor.

Do Černého moře se zřítilo letadlo s Alexandrovci. Putin vyhlásil státní smutek

Číst článek

Alexandrovci zpočátku vystupovali v Moskvě, ale postupně začali vyjíždět i do okolí. S rostoucím úspěchem se začali rozrůstat a v 30. letech měli už 300 členů.

V dobách Sovětského svazu byli Alexandrovci hýčkaným artiklem, ale po rozpadu Sovětského svazu prošli bouřlivým obdobím. Ministerstvo obrany chtělo v rámci úsporných opatření soubor sloučit s orchestrem ministerstva obrany. Soubor v čele se svým vedením to ale odmítl s tím, že umění Alexandrovců nelze sloučit s jinými armádními repertoáry.

Nejen vojenské písně, ale i jazz

Alexandrovce tvoří výhradně mužský pěvecký sbor, orchestr, balet a skupinka sólistů a dirigentů. V souboru zpívají muži všech věkových kategorií, ženy většinou jako sólistky doprovázejí sbor nebo jsou tanečnicemi baletního souboru.

Podle ruské agentury TASS měl Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova v současnosti186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic.

Alexandrovci nezpívají pouze vojenské písně, ale i operní árie, lidové skladby, jazz či církevní chorály. V repertoáru mají asi 2 tisíce skladeb ruské a zahraniční klasiky i moderny. Jejich představení se skládají jak z ruských národních písní (například Kaťuša a Kalinka), tak církevních skladeb (Ave Maria), ale provozují i moderní hudbu.

Soubor vystoupil v mnoha zemích a obdržel i řadu mezinárodních cen. U Berlínské zdi například zazpívali skladby britské skupiny Pink Floyd, ve Vatikánu se zase představili před papežem Janem Pavlem II., na repertoáru mají i světové hity jako My Way, který zpíval Frank Sinatra nebo Elvis Presley, či baladickou skladbu Leonarda Cohena Hallelujah.

Sólisté ruského pěveckého a tanečního sboru Alexandrovci | Foto: Tomáš Adamec

Popularitu, převážně mezi mladším publikem, si zase získali díky spolupráci s finskou skupinou Leningradští kovbojové, se kterou absolvovali světové turné. Unikátní kombinaci vojenských písní s rokenrolem v podání "kovbojů" zachytil finský režisér Aki Kaurismäki ve svém kultovním dokumentu Totální balalajková show z roku 1994.

Alexandr Alexandrov, který stál v čele souboru až do své smrti v roce 1946, je také autorem hudby k patrně nejznámější písni Alexandrovců, Svaté válce, která vznikla v roce 1941. Na nádraží v Moskvě doprovázela odcházející vojáky a od října 1941 ji vysílal rozhlas každý den, a to hned po úderech moskevského orloje.

Alexandrovci v České republice

Alexandrovci mnohokrát zpívali i v tuzemsku, v Československu byli poprvé v roce 1937. Cestou ze Světové výstavy v Paříži se zastavili v Praze, kde vystoupili 28. září 1937 ve Smetanově síni Obecního domu. Pak zahráli i v Ústí nad Labem.

S Alexandrovci jako hosté z tuzemských umělců vystupovali například Karel Gott, Lucie Bílá, Petr Kolář, Petra Janů, Aleš Brichta, Bára Basiková či houslový virtuos Pavel Šporcl.

Příští turné Alexandrovců v Česku bylo plánované na květen příštího roku, v Česku Alexandrovci naposledy koncertovali loni. Loňské turné se konalo u příležitosti 70. výročí osvobození a ukončení druhé světové války a česká část turné se uskutečnila pod záštitou prezidenta Miloše Zemana.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme