Aktivistka Su Ťij kandiduje v historických volbách do barmského parlamentu

Politickou situaci v zemi sice nezmění, přesto se o nich mluví jako o historickém mezníku v dějinách země. Řeč je o barmských doplňovacích parlamentních volbách. Po dlouhých letech v nich kandiduje i bojovnice za lidská práva a nositelka Nobelovy ceny míru Aung San Su Ťij a její Národní liga pro demokracii. Politická strana, která byla ještě před nedávnem vládnoucí vojenskou juntou zakázaná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proslulá barmská disidentka Aun Schan Su Ťij

Proslulá barmská disidentka Aun Schan Su Ťij | Foto: Khin Maung Win | Zdroj: ČTK

Volební štáb Národní ligy pro demokracii je umístěn v domě na předměstí Yangonu. V přízemí je zhruba 50 metrová místnost, která možná ještě před pár týdny byla garáží nebo dílnou. Teď se tady dělá velká politika a v místnosti se tísní velké množství lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební štáb Národní ligu pro demokracii, strany aktivistky Aung San Su Ťij přibližuje ve vysílání Radiožurnálu redaktor Jaromír Marek.mp3

Hned u vchodu je stolek, kde si mohou lidé, především Barmánci, koupit trička se symboly této dlouho zakázané a mýtyzované politické strany. Jde o trička s podobenkami paní Su Ťij nebo jejího otce. Dále trička se symboly Národní ligy pro demokracii. Tedy se stříbrnou hvězdou a zlatým pávem na rudém pozadí.

Na druhé straně prostoru je kout, kde je ještě rušněji. Je to místo, kde se snaží zahraniční reportéři a korespondenti světových deníků, rádií a televizí získat akreditaci, aby během voleb mohli být alespoň na blízku paní Aung San Su Ťij a dalším, kteří za Národní ligu pro demokracii kandidují.

Počet zahraničních korespondentů se přehoupl přes 300. Tito lidé se budou snažit podat svědectví o tom, jak a s jakým výsledkem proběhly doplňovací parlamentní volby v roce 2012 v Barmě.

Nebezpečí v opozici i vlastních řadách

Pravděpodobnost, že se barmská disidentka do parlamentu dostane, je vysoká.

„Naprosto jisté to není, protože se jedná o volby. Odpověď musí být taková, protože to není na sto procent zaručeno. Nicméně je velká pravděpodobnost, že se Aung San Su Ťij podaří se do parlamentu dostat, čemuž nasvědčuje nejen její dlouhodobá činnost, její obliba, charismatická práce mezi lidmi, ale i ohlas jejích předvolebních kampaní, které ukazují velice pozitivní reakci ze strany voličstva,“ dodává Jan Bečka, expert na Barmu z Orientálního ústavu Akademie věd.

Otázka, zda bude mít aktivistka Aung San Su Ťij reálnou šanci změnit politickou situaci ve své zemi, je podle Jana Bečky velmi složitá. Dubnové volby představují pro barmskou disidentku i její kmenovou stranu velkou výzvu, ale i určité riziko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem víkendového Odpoledního Radiožurnálu, který analyzoval situaci v Barmě, byl Jan Bečka, přední český expert na Barmu, který mimo jiné studoval na univeritě v Rangúnu a nyní pracuje v Orientálním ústavu Akademie věd

„Riziko vyplývá jednak z opozice konzervativních sil, které se už snažily registraci té stranu zmařit a vystupují proti ní. Překvapivě a ironicky také ze strany stoupenců Aung San Su Ťij, kteří podle tradic barmské politické kultury v ní vidí velikou osobnost téměř magickou, která mávnutím kouzelného proutku změní poměry a dokáže, že Barma bude demokracií,“ shrnuje rizika Jan Bečka.

Aung San Su Ťij podle slov Jana Bečky hodlá usilovat v případě zvolení o konkrétní změny. Mělo by se jednat například o změnu ústavy z roku 2008 či vládních zákonů, prosazených v souvislosti s volbami v roce 2010, změnu v oblasti práv, nebo dosažení vnitřního míru. Aung San Su Ťij si je však vědoma, že ani ona sama ani strana nejsou v pozici, kdy by mohlo dojít k zásadním změnám poměrů v zemi.

„Přesto se dívá do budoucnosti s optimismem a ten volební rok 2012, byť se jedná o volby doplňující, je pro ni takovým mezníkem, kdy by chtěla zahájit daleko širší práci mezi lidmi, sjednotit a upevnit demokratické síly a připravit se na volby v roce 2015, kdy se bude skutečně jednat o osudu země,“ uzavírá Jan Bečka.


Zvětšit mapu

Jaromír Marek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme