Afghánský prezident Kárzaí zřejmě zatím neuhájil křeslo
Dosavadní afghánský prezident Hámid Karzaí neobhájil křeslo v prvním kole voleb. S odvoláním na oficiální vyšetřování průběhu hlasování to uvedla stanice BBC. Zemi tak zřejmě čeká druhé kolo voleb.
Ačkoli volby proběhly už v srpnu, teprve teď odvolací komise zveřejnila svůj nález ohledně podezření na rozsáhlé podvody. Z vyšetřování prý vyplývá, že Karzaí získal méně než padesát procent hlasů.
Hned po volbách jeho zisk postupně naskakoval až k 55 procentům, zatímco jeho největší rival Abdalláh Abdalláh prý dostal jen 28 procent. Teď ale odvolací komise pod patronátem OSN zrušila výsledek z víc než dvou set hlasovacích míst.
Koordinátor projektu společnosti Člověk v tísni v Afghánistánu Amír Zadá Ahmadzáí o afghánských prezidentských volbách
Už dřív se spekulovalo o stovkách tisíc zfalšovaných hlasů, odevzdaných vesměs právě ve prospěch dosavadního prezidenta Karzaího. Ten ale odmítá jakékoli zpochybňování svého vítězství v prvním kole a brání se vyhlídce, že by se ještě jednou musel utkat s Abdalláhem.
V uplynulých dnech Karzaího řada světových politiků přesvědčovala, aby přestal blokovat možnost druhého kola. I Spojené státy americké, které Karzaího dosadily k moci, varují, že Afghánistán potřebuje legitimní vedení.
Podle koordinátora projektu společnosti Člověk v tísni v Afghánistánu Amíra Zadá Ahmadzáího Afghánci viní ze současné situace západní státy: "Karzáí nemá důvěru místních, obyčejných lidí. Ani ji neměl. Ale stejně ji nemají ani další kandidáti na prezidenta. V afghánských médiích prošla zpráva, že Západ už měsíc připravuje další kolo voleb a že už dokonce přišly vytištěné lístky pro druhé kolo. Důležité pro Afghánce je, že pokud tyto volby Západ řídil dobře, tak proč do dvou měsíců ještě nejsou vyhlášené výsledky?"
Evropská unie vyzývá k respektování dohodnutých volebních procedur v Afganistánu
Podle švédského předsednictví Evropské unie by se druhé kolo voleb musí konat, pokud se ukáže, že je to třeba. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt vyzval všechny strany zapojené do volebního procesu v Afganistánu k respektování dohodnutých procedur voleb včetně kroků Komise pro posouzení stížností a Hlavní volební komise.
Podle diplomatických zdrojů v evropských institucích i v Severoatlantické alianci přispěje druhé kolo voleb k jejich legitimitě. Odborníci z NATO ale upozorňují, že bezpečnostní zajištění voleb v zimních měsících bude v afgánských podmínkách "tvrdý oříšek".
Na prezidenta Karzáího tlačí i USA
Washington vyvíjí značný tlak na afghánského prezidenta Karzáího. Má přijmout hodnocení mezinárodních pozorovatelů o tom, že první kolo prezidentských voleb nebylo regulérní. V důsledku se tak má smířit s druhým kolem prezidentských voleb.
Dokud nebude v Kábulu věrohodná vláda, nerozhodne Bílý dům o tom, jestli vyslat do Afghánistánu další jednotky. V tomhle duchu se vyjadřují představitelé vlády prezidenta Obamy i někteří zákonodárci. Washington se tak přidal s evropským spojencům a požaduje, aby Hamíd Karzáí připustil, že asi třetinu hlasů dostal neregulérně.