‚Pilulka, co dokáže zabít zástupy lidí.‘ Tématem voleb v USA je i obrana proti pašování drog
Za čtyři dny půjdou do volebních místností miliony Američanů hlasovat o složení Sněmovny reprezentantů a o novém prezidentovi či prezidentce. Hlavními soupeři jsou republikán Donald Trump a kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová. Jedním z palčivých témat nadcházejících voleb bude obrana proti pašování drog. Přes 112 tisíc lidí loni zemřelo na předávkování drogami. 70 procent úmrtí způsobil fentanyl, který je mnohem silnější než heroin.
Bratr Seleny z arizonského Tucsonu je závislý na fentanylu. V současné době je ve vězení. Jeho sestra věří, že tam může podstoupit odvykací kúru.
Isaac, Selenin přítel, vidí fentanyl jako velký problém hlavně mezi bezdomovci. Tato droga je podle něj často příčinou, proč tito lidé skončí na ulici.
Otec biologa Aleca zemřel na předávkování předepsaným lékem obsahujícím fentanyl. Tato droga se totiž používá jako silné anestetikum k tišení bolesti například při nádorových onemocněních.
Podle Aleca tedy není problém jen pašovaný fentanyl, ale i ten, ke kterému se lidé dostanou v lékárnách.
Manželé Laura a Larry měli firmu na distribuci léků v Texasu. Vědí dobře, co je fentanyl zač. Podle Laury se musí velmi jemně dávkovat. Celá pilulka by dokázala zabít zástupy lidí. Je to něco, co by lidé měli mít na paměti. Je to velmi silná droga. Je to něco, čeho by se měli bát. Jak ale šíření fentanylu zastavit, Laura neví.
Do amerických prezidentských voleb zbývá necelých pět dnů. O budoucnosti rozhodne pár států
Číst článek
Že i malé množství fentanylu zabíjí, by se měli podle Larryho dozvědět hlavně mladí lidé. Začínají třeba s kouřením marihuany. Pak experimentují s pervitinem. To všechno se dá přežít, když si vezmou drogy moc. Předávkování fentanylem se ale přežít nedá, upozorňuje farmaceut Larry.
Jana Magnuson žije v Missouri, je matkou dvou teenagerů, o které se bojí. „Tady je dost běžné, že ve školách mají přístup k drogám,“ popisuje pro Radiožurnál. „Doufám, že jsem je vychovala tak, aby si našli správné kamarády,“ dodává.
Podle biologa pana Aleca z Arizony nemá běžný občan žádnou možnost pašování a šíření fentanylu zabránit. Musí jen přijmout fakt, že se najednou ve společnosti objevila nová droga, stokrát silnější než heroin.
Pomohla by podle něj lepší ochrana hranic. To je základ bezpečného státu. Jako Američan si přeje, aby někdo stanovil jasnou politiku, jak se bude postupovat proti pašování a pašerákům drogy.