Rozvedené ženy se v Afghánistánu obávají Talibánu. Na dobytých místech nesmějí bez mužů ani vycházet

Rozvedené ženy, které se v Afghánistánu vydaly vlastní cestou, se s ohledem na nástup radikálního hnutí Tálibán obávají o svůj další osud, píše list The Guardian. V hluboce konzervativní a patriarchální zemi se ženy, které se vzepřou konvencím a požádají o rozvod, zřeknou jejich vlastní rodiny a zatratí je i většinová společnost. Problémem se pro ně stává například i pronájem bytu, pro který je v Afghánistánu potřeba souhlas mužského příbuzného.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fawzia Koofi se narodila v afghánské provincii Badachšán. V roce 2005 byla zvolena do parlamentu a jako první žena získala křeslo místopředsedkyně dolní komory. Celý život se zasazuje za práva žen, je velmi vlivnou političkou i celosvětově. Je součástí delegace, která vyjednává mírovou dohodu s Tálibánem. Jejího muže přitom Tálibán uvěznil a on krátce po propuštění zemřel na tuberkulózu

„Velmi se bojíme nucených sňatků s příslušníky Tálibánu. Pokud si pro nás přijdou, vezmeme si život samy,“ říká jedna z žen (ilustrační foto) | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Situaci rozvedených žen v této muslimské zemi shrnuje afghánské přísloví: „Žena opouští rodný dům jen v bílých svatebních šatech a vrátit se do něj může jen v bílém rubáši.“

5:42

Novinářka Rahimi: Tálibánu nahrává nedůvěra ve vládu, v Herátu panuje strach o ženy a univerzitu

Číst článek

Navzdory společenskému stigmatu a překážkám na cestě k nezávislosti se pro rozvod rozhodly i Rúkia a Tahíra, které nyní sdílí společný byt a jsou si vzájemně oporou. Obě se narodily jako uprchlice v Íránu.

Rúkia, které je dnes 30 let, se do Afghánistánu vrátila v roce 2009, když věřila v jeho lepší budoucnost. Po rozvodu strávila zimu i s pětiletým synem v ženském útulku v Kábulu. Její otec umíral, členky rodiny ji zavrhly.

Kvůli tíživé situaci se vzdala syna a předala ho manželově rodině. Po většině rozvodů v Afghánistánu dítě starší pěti let připadne manželovi.

Tahíru provdaly, když jí bylo 19, s manželem vydržela dva roky. Vrátila se pak sice do domácnosti své rodiny, ale ta jí dávala natolik zakusit její odlišnost a nevítanost, že nakonec z domu odešla.

Tisíce žen

„Nejedli se mnou u jednoho stolu, odmítli se dotknout jídla, které jsem připravila. Říkali, že jsem rozvedená a co připravím, je nečisté,“ vzpomíná Tahíra.

Tálibán dobyl Mazáre Šaríf, jedno ze tří velkých měst kontrolovaných vládou. Získal i provincii Paktika

Číst článek

Přestože neexistují žádné statistiky o počtu rozvedených, ovdovělých a svobodných žen, předpokládá se, že v celé zemi jich samostatně žijí tisíce, zejména ve velkých městech.

S postupem Tálibánu ale jejich osud visí na vlásku, píše The Guardian. Jejich obavy se zakládají na příbězích, které se šíří z území dobytých Tálibánem.

Hnutí na místech již údajně zavádí nové pořádky, ženy nesmějí bez mužského doprovodu vycházet z domu a musejí nosit burku. Rozvedené ženy ovšem nemají kam utéct.

„Velmi se bojíme nucených sňatků s příslušníky Tálibánu. Pokud si pro nás přijdou, vezmeme si život samy,“ říká Tahíra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme