V Moskvě jednají zástupci deseti zemí s Tálibánem. Mluvit by měli i o lidských právech

Do Moskvy ve středu dorazili na jednání představitelé radikálního hnutí Tálibán. Účastní se tam mezinárodních rozhovorů o Afghánistánu. Krátce před oficiálním začátkem schůzky se s nimi sešel ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci Tálibánu na jednání v Moskvě

Zástupci Tálibánu na jednání v Moskvě | Foto: Russian Foreign Ministry | Zdroj: Reuters

Středečních rozhovorů se účastní zástupci celkem jedenácti zemí – Ruska, Afghánistánu, Indie, Íránu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Číny, Pákistánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Chybí ale Spojené státy.

Rusko jednání v tomto formátu hostí sice už potřetí. Je to ale první taková schůzka od chvíle, kdy tálibánci v srpnu ovládli většinu Afghánistánu.

Zvláštní představitel ruského prezidenta pro Afghánistán Zamir Kabulov se už minulý týden nechal slyšet, že nějaký průlom nečeká. Podle něj budou rozhovory s tálibánci dlouhým procesem. Zmiňoval, že na středeční schůzce by se mělo mluvit mimo jiné o dodržování lidských práv.

O Afghánistánu se dnes povedou mezinárodní rozhovory v Moskvě. Zúčastní se jich i zástupci Tálibánu. Ti jednali v ruské metropoli naposledy v červenci. Rusko od nich tehdy dostalo záruky, že se jeho diplomatům v Kábulu nic nestane a že tálibští bojovníci nepřekročí hranice.

07:07 – 20. 10. 2021

9

Přímo ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu na úvod jednání varoval, že kvůli nestabilní situaci v Afghánistánu hrozí přelévání terorismu a obchodu s narkotiky i do celého regionu. A doufá, že to, na čem se vyjednavači v Moskvě dohodnou, bude skutečně naplňované a že se později k jednáním připojí i Spojené státy.

Z Kábulu odcházejí poslední zahraniční aerolinky. Mluví o ‚příliš silném vměšování‘ Tálibánu

Číst článek

Nicméně nehledě na výsledky středečních rozhovorů Rusko pošle do Afghánistánu humanitární pomoc.

Jednání neznamenají, že by oficiálně došlo k uznání vlády Tálibánu. Ze strany Ruska opakovaně zaznívá, že by to prý bylo předčasné. Naposledy ve středu se nechal slyšet třeba ruský velvyslanec v Kábulu Dmitrij Žirnov. Navzdory jednáním a kontaktům Tálibán dál zůstává v Rusku zakázanou teroristickou organizací.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu prohlásil, že de iure sice není vláda tálibánců uznaná ve světě ani v Rusku, ale že de facto stojí v čele Afghánistánu. A že Moskva chce vědět, jaké další kroky plánuje i s ohledem na to, že si nepřeje kolaps země v sousedství Společenství nezávislých států. To sdružuje Rusko a další bývalé země Sovětského svazu.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme