'Sankce nezrušíme, dokud nevrátíte Krym.' Americká velvyslankyně při OSN v prvním projevu odsoudila Rusko
Nová velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová nominovaná Donaldem Trumpem hned v prvním projevu obvinila Rusko z eskalace konfliktu na východě Ukrajiny. Prohlásila, že protiruské sankce budou platit, dokud Moskva nevrátí Ukrajině poloostrov Krym.
„Považuji za nešťastné, že při svém prvním vystoupení (v Radě bezpečnosti) musím odsoudit agresivní počínání Ruska. To se stát nemělo. Chceme zlepšit vztahy s Ruskem. Ale katastrofální situace na východě Ukrajiny nás nutí jasně a důrazně odsoudit počínání Ruska," řekla velvyslankyně nominovaná Donaldem Trumpem.
Po spekulacích ohledně dalšího postupu Bílého domu vůči Rusku – vzhledem k Trumpově chvále na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina během volební kampaně a příslibům zlepšení vztahů – dala Haleyová najevo, že sankce jen tak brzy neskončí.
„Východní Ukrajina samozřejmě není jedinou částí země trpící kvůli agresivním krokům Ruska. Spojené státy nadále odsuzují ruskou okupaci Krymu a vyzývají k jejímu okamžitému ukončení. Krym je součást Ukrajiny. Sankce, které jsme kvůli Krymu zavedli, budou platit, dokud Ruská federace nevrátí Ukrajině kontrolu nad poloostrovem," prohlásila.
„Sankce proti Rusku nemohou být zrušeny, dokud k tomu (vrácení Krymu) nedojde. O budoucnosti své země musí rozhodovat Ukrajinci," podpořil americkou kolegyni britský vyslanec Matthew Rycroft.
Ruský zástupce Vitalij Čurkin oponoval a Haleyové připomněl, že americká ústava začíná slovy „my, lid" a že i lid Krymu v referendu jasně vyjádřil svou vůli připojit se k Rusku. „Ukrajinská krize nezačala na Krymu, ale státní převratem (v Kyjevu), podporovaným zvenčí," zdůraznil.
.@NikkiHaley off to a very strong start at the UN. Refreshing! pic.twitter.com/f0MGp4MFew
— Heath Mayo (@HeathMayo) February 3, 2017
Na adresu zástupce Spojeného království zase poznamenal, že Británie by nejprve sama měla vracet zabraná území: „Vraťte Malvíny, vraťte Gibraltar, vraťte anektovanou část Kypru, vraťte Čagoské ostrovy v Indickém oceánu, které jste přeměnili v obrovskou vojenskou základnu, a pak vaše svědomí bude možná čistější a budete moci rozmýšlet o jiném."
Trump povolil americkým firmám omezeně obchodovat s ruskou rozvědkou
Číst článek
Nicméně Čurkin před novináři označil celou debatu za vcelku přátelskou, vzhledem k projednávanému tématu, a vyslovil se pro zlepšení vztahů s USA, pokud se k tomu naskytne příležitost.
„Občas budou mezi námi vznikat rozpory v jednotlivých otázkách, ale na vaší práci bude v mnohém záviset, zda Rada bezpečnosti bude efektivně pracovat jako hlavní orgán zodpovědný za udržení mezinárodního míru a bezpečnosti," řekl Haleyové a popřál ji jako velvyslankyni úspěch.