Začíná kongres ODS, první den si chce strana vyříkat neúspěch ve volbách
Občanští demokraté mají před sebou dvoudenní volební kongres. Z něj má vzejít nové vedení strany. Delegáti si na něm také chtějí vyříkat neúspěch v krajských a senátních volbách. Řešit budou i to, kam by měla ODS směřovat a další osud vlády Petra Nečase. Kongres začíná dnes v Brně.
Pozice Petra Nečase ve straně je oslabená, zatím však nemá žádného protikandidáta. Změny se tak očekávají zejména v širším vedení.
O místopředsednický post se přihlásil například ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nebo ministr zemědělství Petr Bendl. Na prvního místopředsedu pak zřejmě bude kandidovat ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. O místopředsednické křeslo se pokusí i exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
„Já budu kandidovat na místopředsedu. V tuto chvíli, jak pozoruji vývoj uvnitř ODS a vývoj na celé politické scéně, domnívám se, že racionálním řešením je podpořit Petra Nečase na funkci předsedy a bavit se o změně stylu politiky vlády, tak aby právě naši voliči viděli, že je to tato vláda, která jim nabízí pozitivní řešení, a je tedy důvod ODS v dalších volbách volit,“ sdělil Pospíšil, s čím na kongres odjíždí.
Podobně se k postu předsedy staví jihočeský občanský demokrat a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. „V žádném případě nebudu kandidovat na post předsedy proti Petru Nečasovi,“ řekl. Podle něj by jihočeští delegáti měli Nečase podpořit. Sám se chce ucházet o post v grémiu strany, bude-li cítit podporu.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura se o místopředsednické křeslo naopak ucházet nechystá.
O předsedovi se rozhodne zítra
„Odmítl jsem nominace, které jsem měl z oblastních sdružení, protože u nás v gremiu jsou automaticky členy vedení i předsedové poslaneckého, senátorského a europoslaneckého klubu. Takže já díky důvěře svých kolegů v Poslanecké sněmovně jsem členem vedení a je nelogické, aby jeden člověk seděl na dvou židlích. Máme devět židlí v gremiu, takže já určitě kandidovat nebudu,“ podotkl Stanjura.
Dnešek bude na kongresu patřit vnitrostranické diskuzi. Očekává se bouřlivá debata. Občanští demokraté si chtějí vyříkat neúspěch v senátních a krajských volbách. Mluvit chtějí také o budoucnosti vlády, dalším směřovaní strany a rebelii několika nespokojených poslanců. Rebelové odmítají ve sněmovně podpořit daňový balíček, se kterým vláda spojila svoji existenci.
O novém šéfovi strany rozhodnou delegáti v neděli. Obhajovat funkci předsedy se chystá Petr Nečas. Za něj se zatím postavilo deset ze čtrnácti regionů. Jejich hlas je však pouze doporučující a delegáti kongresu se jím řídit nemusí. Na to sázejí odpůrci Petra Nečase.
Petr Nečas odjíždí na kongres ODS s podporou deseti regionů
Číst článek
Jeden z rebelů – exministr zemědělství Ivan Fuksa – nevěří, že by je kongres zavázal, jak hlasovat.
„Nikdo nemůže žádného poslance k čemukoli zavázat, nicméně poslanec by měl jednoznačně hlasovat v souladu s volebním programem, s koaliční smlouvou a s programovým prohlášením. Ani v jednom z těchto třech dokumentů nemáme nic o zvyšování daní a mimo jiné před dvěma lety v roce 2010 to byl pan premiér, který na kongresu byl zvolen s tím, že říkal, že nedopustí, aby ODS zvyšovala daně,“ narážel Fuksa na vládní daňový balíček, který se zvýšením daní počítá.
Mezi největší kritiky premiéra Petra Nečase patří středočeský poslanec Petr Tluchoř. Ten věří, že Nečas na kongresu pozici šéfa strany neobhájí.
„Kongres je samostatný subjekt, hodně nevyzpytatelný živočich a každý delegát po prvním, druhém hlasování pocítí jednak sílu hlasu a jednak zodpovědnost. Čili já si myslím, že každý delegát bez ohledu na to, co mu budou radit jeho krajští kolegové, se prostě rozhodne podle toho, co si bude myslet, že je dobré pro ODS,“ řekl Tluchoř.
Petr Nečas je přesto favoritem. „Je spíše otázkou jak hladké to bude mít a jak velkou většinu získá, což je důležité pro jeho pozici v čele strany,“ řekl politolog Vít Hloušek z Masarykovy univerzity.