V Praze začala bezpečnostní konference Globsec. ‚Zaměří se na to, jak čelit Rusku či Číně,‘ říká analytik

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na bezpečnostní konferenci Globsec v Praze | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Praze začal 19. ročník mezinárodní konference Globsec. Zahájily ji projevy českého prezidenta Petra Pavla a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Akce se má zúčastnit desítka premiérů a prezidentů a dvacítka ministrů. „Objevuje se blok zemí, které si chtějí vzít více moci na úkor jiných států. Konference se zaměřuje na to, jak tomu čelit,“ řekl pro Radiožurnál Daniel Koštoval, bezpečnostní analytik z Vysoké školy CEVRO Institut.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakým výzvám by se letošní bezpečnostní konference měla z vašeho pohledu především věnovat?
Objevuje se blok zemí, které chtějí změnit na globální úrovni pořádek a chtějí si vzít více moci na úkor jiných států. Do toho bloku patří např. Rusko, Čína, Írán a řada dalších států, které se jim snaží pomáhat.

Konference se zaměřuje na to, jak tomu čelit. Musí to mít dvě roviny - jednak praktickou, což znamená investovat do obranyschopnosti, a to se především Evropanům stále příliš nedaří. A potom je tam dimenze politická - jak přistoupit k řešení současného světa, který se prakticky stal multipolárním. Západ nemá výsostnou pozici, jakou měl po konci studené války, a čelí tak velkým výzvám.

Bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jak se s blokem zemí, které chtějí měnit pořádky, zatím vyrovnávají EU a NATO?
EU má roli v oblasti politické a ekonomické, není v tuto chvíli instituce, která by se primárně zabývala kolektivní obranou. Vytkla si, že se bude zabývat kolektivní obranou při zvládání krizí spíše nižší intenzity v okolí EU. Primárním nástrojem je NATO a důležitost transatlantické vazby a přítomnost Spojených států.

Invaze na Ukrajině

Jakou roli hraje na konferenci Globsec ruská agrese na Ukrajině? Dá se říct, že po 919 dnech od začátku ruského invaze na Ukrajině téma ustupuje v kontextu?
Určitě neustupuje, protože i kdyby měla nakonec ruská agrese slavit vůči Ukrajině úspěch, tak pro NATO a členské státy EU tady bude Ruská federace, která se rozhodla, že své zájmy nehodlá řešit pouze politickými, diplomatickými a ekonomickými prostředky, ale je připravena sáhnout k ozbrojené síle.

To je absolutní novinka po konci studené války, jde o zcela kvalitativně nový parametr v bezpečnostním prostředí. Máme zpět něco, co bylo za studené války - mezistátní konflikt na strategické úrovni a hrozbu ozbrojeného konfliktu vysoké intenzity a industriálních rozměrů.

Bude tématem začínající mezinárodní bezpečnostní konference vztah a role Spojených států, a to speciálně v případě, pokud by v listopadových volbách vyhrál Donald Trump?
Konference se tomuto scénáři věnuje, ale ne explicitně, ale implicitně. Jeden z bloků se bude soustředit na rozvoj obranných schopností Evropanů pod hlavičkou EU, což není primárním účelem EU. Titulek, který neodpovídá realitě, naznačuje velkou obavu Evropanů, co se stane, až se stane případně prezidentem Donald Trump.

Z mého pohledu není obava, že by Donald Trump trhal NATO na kusy, pokud Evropani dostojí svým aliančním závazkům, což znamená, že budou vydávat na obranu minimálně dvě procenta, v příštích letech to bude muset být z hlediska potřeby více. Pokud Evropané svoji roli sehrají, tak se nemusí obávat ani Donalda Trumpa.

Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme