Z letiště rovnou do karantény, nařídil hygienik

České úřady přiostřily opatření proti případnému rozšíření nemoci SARS. Všichni, kdo do republiky přiletí ze země, ve které je těžký akutní syndrom dýchacích cest kriticky rozšířen, budou muset okamžitě do desetidenní karantény. Rozhodl o tom hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyplňování příletových karet

vyplňování příletových karet | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Opatření se nyní týká pouze Tchaj-wanu. Tuto zemi totiž Světová zdravotnická organizace považuje za ohnisko SARS. "Každý den ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací hodnotíme země, kde dochází ještě k přenosu onemocnění, a jedinou z těchto zemí zatím je Tchaj-wan, čili naše studenty, kteří odtud budou přilétávat, budeme vyšetřovat," potvrdil hlavní hygienik Michael Vít.

Jako první to včera potkalo dvě studentky, které dobrovolně přišly do pražské nemocnice na Bulovce. Následovat je bude podle Víta další skupina čtyř mladých lidí, kteří se vrací ze studií na univerzitě, a to bez ohledu na jejich souhlas. "My ze zákona o ochraně veřejného zdraví máme možnost i přes nesouhlas chránit zdraví občanů a zamezit rozšíření onemocnění v České republice," dodal hygienik.

Matka jedné z dívek, které v hlavním městě Tchaj-wanu studovaly na univerzitě, ale karanténu dokonce uvítala. "Můžou být vyloučeny všechny pochybnosti, jak pro ní samotnou, pro nás i pro celou společnost, protože hygienická služba tohle zavedla," svěřila se na ruzyňském letišti poté, co se po tři čtvrtě roce přivítala s dcerou.

Zuzana Daňková, jedna ze studentek, říká, že jinde ve světě nejsou opatření zdaleka tak důkladná jako u nás. Zatímco na letišti v Tchajpeji stále lidé nocí roušky, vyplňují dotazníky a podrobují se měření teploty, v Londýně není po strachu ze SARS ani stopa. "Byla jsem překvapená, že nám tam vůbec nikdo nevěnoval pozornost, i když jsme přiletěly z Hongkongu, kde jsme měly transfer. Stejně tak když jsem nastupovala do letadla do Prahy, nikdo si nevšiml odkud letím," podivuje se mladá dívka.

Hygienik Michael Vít nicméně připouští, že Bulovka má zatím jen provizorní podmínky k tomu, aby mohla léčit případná onemocnění SARS. V dohledné době tam přibudou dvě specializovaná lůžka, o dalším rozšíření kapacity se ale neuvažuje.

"V současné době jsou ta lůžka provizorně zajištěna a během letošního a příštího roku by měla být dovybavena, aby odpovídala mezinárodním požadavkům. Ale na druhé straně žádný stát nemá více těchto lůžek a obvykle se na stát jako je třeba Německo počítá s deseti lůžky," řekl Vít. Podezřelé na SARS přijímají na pozorování i v dalších sedmi nemocnicích v republice.

Od počátku týdne také vyplňují všichni lidé, kteří přicestují do Česka letadlem, příletové karty. S jejich pomocí by hygienici měli rychle vyhledat účastníky letu, v němž by některý cestující onemocněl syndromem akutního respiračního selhání, a zamezit dalšímu šíření nemoci.

Česko zatím smrtelné nemoci úspěšně vzdoruje. Dosud se neprokázala ani u jednoho z lidí, kteří pobývali v Asii a v posledních dnech vyhledali kvůli dýchacím potížím a teplotám lékařskou pomoc. Negativní byla nakonec i vyšetření 25letého muže, který tento týden ležel na pražské Bulovce, a první testy u něj ukazovaly na přítomnost viru.

Nemoc se objevila loni v listopadu v jihočínské provincii Kuang-tung. Přibližně ve třiceti zemích jí dosud bylo nakaženo asi 8000 lidí a 670 pacientů na ni zemřelo.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme