Výzvy k odstoupení nevyslyším, řekl Nečas. Ve spisech je i jeho jméno
Premiér Petr Nečas z ODS dnes po poledni promluvil v Poslanecké sněmovně. Ve svém vystoupení reagoval na rozsáhlý zásah policie, která ve státních úřadech zadržela osm lidí, sedm z nich už obvinila. Podle Nečase se jedná o velký mediální koktejl, rezignovat na post předsedy vlády nehodlá.
„Výzvy k odstoupení nevyslyším,“ prohlásil Petr Nečas. Po těchto slovech se sněmovnou rozlehl velký potlesk. Předseda vlády svým projevem reagoval na skutečnost, že ho sněmovní opoziční strany po propuknutí celé aféry, do které jsou zapleteni i nejbližší Nečasovi spolupracovníci, vyzvali k odstoupení.
Ve vyšetřovacím spise figuruje i Nečasovo jméno. Předseda vlády měl dát po 18. září loňského roku slib prostřednictvím šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové a Romana Bočka třem poslancům, že jim poskytne úplatek formou významných postů.
Před poslanci se ale hájil tím, že šlo o klasickou politickou dohodu, která se děje ve všech sférách politiky.
Podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana žádost o vydání Nečase podána nebyla. Neprozradil ovšem, zda se k tomu chystá.
Kauza se točí právě kolem šéfky kabinetu premiéra Nečase Jany Nagyové, která je obviněná z úplatkářství a toho, že po Vojenském zpravodajství žádala sledování několika lidí.
Nagyová je údajně spojená i s případem kolem tří bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksy. Oba už policie obvinila. Stejný osud zřejmé čeká i exposlance Marka Šnajdra, který byl v zahraničí.
Nečas trvá na tom, že se jedná o několik do sebe mediálně spletených příběhů. V kauze vidí tři základní linie. K první, která se točí kolem lobbistů Romana Janouška a Iva Rittiga, se nechtěl vyjadřovat vůbec.
Policie obvinila po čtvrtečním zásahu sedm lidí, zajistila stovky milionů i kila zlata
Číst článek
Vyjádřil se tak pouze ke kauze kolem Vojenského zpravodajství a tří takzvaných rebelů z ODS. Zatčení dvou generálů vojenské zpravodajské služby „tímto teatrálním způsobem“ je podle Nečase fatálním poškozením této republiky.
„Mělo být postupováno jinak, s ohledem na zájmy České republiky, nikoli na zájmy toho či onoho představitele. Vem čert můj politický osud, ale to, co se stalo, poškodilo tuto zemi," zdůraznil premiér.
Stejně tak nechápe celou aféru kolem rebelujících exposlanců. „Mám být stíhán za to, že proto, abych se stal premiérem, jsem nabídl místo ministra zahraničí Karlu Schwarzenbergovi a pozici vicepremiérky Karolíně Peake? Dělat kriminální krok z politického postupu, nevím, jestli je správné,“ dodal Nečas.
TOP 09 Nečase podpořila, opozice volá po rezignaci
Klub ODS vyjádřil Petru Nečasovi podporu, i když místopředseda strany Pavel Blažek připustil, že ODS je touto kauzou oslabená. Řekl nicméně, že Nečasova vláda zatím vládne. Podle opozice by měl ale Nečas odstoupit.
Opoziční poslanci chtějí nejen odchod premiéra, ale také předčasné volby. Premiérova slova, které podpořila i TOP 09, neberou. Velmi důrazně to řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.
„Tady přeci nejde o nějakou bramboračku, o které hovoří pan předseda vlády, který se nám snaží namluvit, že tady snad něco vyšlo v novinách, něco se povídá, a ono se ještě neví, jak to vlastně je. Tady je přeci obviněno několik lidí ze závažné trestné činnosti. Z toho, že nabízeli úplatky, z toho, že přejímali úplatky. A jsem přesvědčen, že tohle je věc, která nemůže skončit tím, že nám pan premiér řekne, že on se cítí nevinen,“ zdůraznil Tejc.
Premiér v souvislosti s vyšetřováním nevidí důvod k rezignaci. O tématu jsme mluvili v Hlavních zprávách s předsedou poslaneckého klubu ODS Markem Bendou a Lubomírem Zaorálkem, místopředsedou sněmovny a ČSSD.
Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky by měly parlamentní strany přípravu předčasných voleb rychle zvážit. „Do úterý mají vládní strany čas na to, aby reflektovaly současnou vážnou situaci. Sociální demokracie ji pokládá za kritickou. A domníváme se, že jedinou možnou reakcí ze strany premiéra a vládní koalice by měla být rezignace,“ prohlásil Sobotka a dodal:
Šéfka Nečasova kabinetu si údajně objednala u vojáků sledování premiérovy ženy
Číst článek
„To znamená demise premiéra a jednání o nových volbách do poslanecké sněmovny. Rádi bychom poskytli čas na jednání mezi jednotlivými politickými stranami a také na diskusi uvnitř ODS a TOP 09.“