Výběr z médií: rychlejší víza pro experty, nemizící billboardy u silnic a investice do známek

Jak nalákat nedostatkové experty? S řešením přichází ministerstvo práce v podobě bodového systému. Vybraní zahraniční odborníci, jako lékaři nebo také elektrikáři, by se mohli k dostat rychleji k vízům, na která v současnosti čekají až několik měsíců. Proto se mnoho z nich raději rozhodne pro práci v Německu nebo Polsku, kde jsou podmínky vstřícnější, informují Hospodářské noviny. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební billboard ČSSD

Billboardy u českých silnic nemizí, jejich majitelé totiž využívají nedostatku v zákoně. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Výstavba zatím největšího bateriového úložiště energie v Česku finišuje. Píše o tom úterní vydání deníku E15. Bude mít kapacitu 2,9 megawatthodiny, což je množství, se kterým by průměrná česká domácnost vystačila celý rok. Ve výstavbě ale i kapacitě Češi stále zaostávají. Pro srovnání: největší chystané úložiště v Evropě bude mít kapacitu asi dvousetkrát větší.

Bateriové úložiště staví společnost Fenix Group u svého výrobního areálu v Jeseníku. Od chytrých baterií si slibuje mimo jiné výrazné snížení nákladů za elektřinu. Ačkoli projektů bateriových úložišť v Česku přibývá, ve srovnání se západní Evropou jich je stále málo, Zaostávají navíc i v kapacitě.

Výběr z médií: expanze Škody auto, méně peněz pro školy a rehabilitace dětí s mozkovou obrnou

Číst článek

Hospodářské noviny

Inženýři nebo ajťáci budou v Česku zřejmě získávat víza rychleji než ostatní. Umožní to chystaný bodový systém ministerstva práce, všímají si Hospodářské noviny. Resort tím chce pomoct firmám sehnat profesionály, kteří chybí nejvíc – tedy mimo technicky vzdělaných expertů také lékaři, ale i svářeči a elektrikáři. Vyřízení víz pro cizince v Česku trvá řadu měsíců.

Složité papírování navíc může cizince odradit tak, že raději nastoupí do podniku v Polsku či Německu, kde jsou pravidla vstřícnější. V současnosti se totiž pracovní víza přidělují metodou „kdo dřív přišel“. A chystané bodové hodnocení umožnilo některým uchazečům „předbíhat“ ve frontě na pracovní povolení méně žádané odborníky.

Mf Dnes

Stát přemýšlí o zrušení regulace cen taxislužeb, píše se v úterní Mf Dnes. Podle ministerstva dopravy už teď nehrozí, že by řidiči své služby předražovali. Důvodem je podle resortu popularita aplikací jako Uber nebo Bolt – cenu si prý hlídají samy i bez regulace.

Macron nebo eurokomisařka Kroesová. Taxislužba Uber měla na své straně politiky v nejvyšších kruzích

Číst článek

Odstranění cenového stropu přitom požadují právě tyto aplikace. Ty zpočátku nabízely lacinější alternativu přepravy a dolů stlačily i ceny běžných přepravců. Maximální ceny teď ale vadí i jim.

Regionální Deník

Billboardy u českých silnic nemizí, jejich majitelé totiž využívají nedostatku v zákoně. Problému se věnuje úterní regionální Deník. Velkorozměrné plakátovací plochy se po nařízeném odstranění vracejí po krátké době zpět nebo je přesouvají o pár metrů vedle. A celý zdlouhavý proces pak začíná znovu.

Legislativa zakazuje billboardy v ochranném pásmu 250 metrů podél dálnic a 50 metrů u silnic první třídy. Platí už pět let. Od té doby bylo podle statistik Ředitelství silnic a dálnic odstraněno přes 4800 reklamních zařízení. Kolik jich ještě zbývá, není jasné.

Omylem vytištěná na zelený papír místo růžového. V Německu se prodala známka za 32 milionů korun

Číst článek

Právo

Čím horší doba, tím víc se daří poštovním známkám - třeba v Praze se před měsícem vydražila známka z roku 1923 za víc než dva miliony korun. Dočtete se v úterním Právu, které přináší rozhovor s filatelistou Davidem Kopřivou. Podle něj má o zámky zájem stále víc menších investorů – tedy lidí, kteří investují míň než milion korun.

Takoví investoři chtějí uložit třeba sto tisíc korun pro svá vnoučata nebo hledají způsob, jak své úspory ochránit před inflací. Celkově roste zájem o investiční známky od roku 2009, tedy od období světové ekonomické krize.

Za poslední tři roky se ale cena nejlepších zahraničních investičních známek zvýšila v průměru o polovinu. Některé československé známky za tu dobu svou cenu dokonce zdvojnásobily, řekl Právu Kopřiva. Ze všech známek má investiční potenciál jen asi pět procent. Právo proto doporučuje se předem poradit o nákupu s odborníkem.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme