Výběr z médií: tisíce seniorů čekajících na vakcínu, další rozvolňování a úbytek poskytovatelů internetu

Až 300 tisíc seniorů v tuzemsku čeká na očkování proti covidu-19. Píšou to Lidové noviny s odkazem na záznam z jednání ministerstva zdravotnictví a praktiků. Ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček v rozhovoru pro Mf Dnes popsal, jak by mělo probíhat rozvolňování koronavirových opatření. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti covidu-19

Očkování proti covidu-19. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidové noviny

Na vakcínu proti covidu-19 čeká v Česku 300 tisíc seniorů, kteří už se k očkování přihlásili. S informací přišly Lidové noviny, které mají k dispozici záznam z jednání ministerstva zdravotnictví, sdružení praktiků a krajských koordinátorů očkování. Kvůli nedostatečným dodávkám vakcín, a to hlavně od firmy AstraZeneca, lidé ve skupinách nad 80 i 70 let čekají i několik týdnů.

Seniorů starších 80 let teď podle deníku na vakcínu čeká 60 tisíc, těch ve skupině 70+ zhruba 250 tisíc. Ve středu se má přitom spustit centrální registrace pro lidi nad 65 let.

Mf Dnes

Část dětí je od pondělí zpět v lavicích a můžeme cestovat bez omezení mezi okresy. Další rozvolňování přijde nejdříve za dva týdny, zopakoval v rozhovoru pro Mf Dnes ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček. Jako první by se podle něj měla otevřít kadeřnictví, až v posledních vlnách přijdou naopak na řadu restaurace. Obnovování služeb by mělo být postupné, vždy ve čtrnáctidenních intervalech.

Hospodářské noviny 

O online doučování od specializovaných agentur není v době koronaviru zájem, píšou pondělní Hospodářské noviny. Důvod je podle nich jednoduchý – žáci už jsou ze své běžné online výuky natolik unavení, že další učení před obrazovkou nechtějí. Na současné situaci ale podle agentur vydělávají ti, kteří doučují neoficiálně a i v epidemii docházejí učit přímo k žákům domů. 

V Česku skončil nouzový stav. Arenberger navrhne nová omezení setkávání lidí na veřejnosti

Číst článek

E15

V Česku rychle ubývá poskytovatelů internetu, všímá si E15. Od začátku roku podle Českého telekomunikačního úřadu skončilo zhruba 200 provozovatelů, jejich počet tak klesl o desetinu. Důvodů je více, za odliv podle deníku můžou třeba přísnější a častější kontroly. Od letoška je novou povinností třeba inzerování reálné rychlosti nabízeného internetu.

Reportér

Majitelé rodinných firem v posledním roce víc řeší budoucnost svých podniků. Dočtete se o tom v časopisu Reportér. Podle něj za to může i doba koronavirová. Ta přiměla vlastníky podniků a jejich příbuzné, aby se intenzivněji zabývali tím, jak si do budoucna uspořádají majetkové a vztahové poměry ve svých firmách. 

Právo

Každý desátý dospělý Čech má nemocné ledviny a často o tom ani nemusí vědět, upozorňuje pondělní Právo. Nejčastěji mají onemocnění ledvin lidé, kteří se léčí i s něčím jiným. Časté je to třeba u cukrovkářů. Při epidemii koronaviru lékaři navíc zaznamenali falešný úbytek pacientů – méně lidí teď chodí na plánované operace, což může mít vážné následky.

Mezi varovné příznaky onemocnění ledvin patří vysoký krevní tlak, otoky nohou, ale i třeba velká únava nebo hubnutí. Češi nejsou výjimkou, problémy s ledvinami jsou časté celosvětově. Trpí jimi zhruba 10 až 15 procent populace.

Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme