Výběr z médií: miliony za externí právníky, odškodnění obětem justičních omylů a dražší bydlení
V českém tisku se v pondělí dočtete, že Český telekomunikační úřad utrácí miliony za externí právníky, píše deník E15. Stát loni podle Mf Dnes vyplatil za odškodnění obětem justičních omylů téměř 150 milionů korun. A nájemní bydlení v Česku dál zdražuje, upozorňují Lidové noviny. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
E15
Český telekomunikační úřad utrácí miliony za externí právníky, i když má své vlastní. Všímá si toho deník E15. Jen od začátku minulého roku za ně úřad utratil víc než 21 milionů korun. To je o dost víc než v minulých letech – třeba v roce 2019 zaplatil externím právníkům jen zhruba půl milionu. Úřad má přitom k dispozici asi 70 vlastních právníků, a to včetně legislativců, kteří ho zastupují před soudy.
Mf Dnes
Odškodné 2,27 milionu a úhrada nákladů i úroků. Zdravotní sestra Marešová vyhrála soud
Číst článek
Téměř 150 milionů korun – tolik stát loni vyplatil za odškodnění obětem justičních omylů, upozorňuje Mf Dnes. Jde o nejvyšší částku za posledních patnáct let. A letošní účet bude s velkou pravděpodobností ještě vyšší, ministerstvo spravedlnosti totiž čekají hned tři velké případy. Resort bude řešit doživotně odsouzeného Roberta Tempela, kauzu Vlasty Parkanové a letadel CASA i vynesené odposlechy tajné služby bývalým zpravodajcem Janem Petržílkem. Aktéři si nárokují až desítky milionů korun.
Deník N
Velká část onkologických pacientů musí za léčbou dojíždět do jiných krajů, píše Deník N. Zatímco v Praze se dostane k moderní léčbě 96 procent všech pacientů, v jiných krajích je to sotva polovina. Mnohá onkologická centra jsou také přeplněná, a to včetně těch v hlavním městě. Třeba v Karlovarském kraji komplexní onkologické centrum chybí úplně.
Lidové noviny
Nájemní bydlení v Česku dál zdražuje, oproti minulému roku nájmy poskočily o deset až patnáct procent. Dočtete se o tom v pondělních Lidových novinách. Nejhorší situace je v Praze, nájemné ale roste ve většině krajských měst. Volných bytů přitom dál rychle ubývá, růst cen proto bude podle odborníků pokračovat. A to nejen v hlavním městě, ale i ve většině ostatních regionů České republiky.
Deník
Stále více Čechů pěstuje vlastní ovoce a zeleninu. Donutilo je k tomu hlavně rekordní zdražování. Tématu se věnuje Deník. K zahrádkaření se nevrací jen lidé na venkově, ale i v centrech měst. Už několik let totiž roste obliba komunitních zahrad, které vznikají třeba na volných pláccích nebo v městských vnitroblocích. K městským pěstitelům často zajíždějí i farmáři, kteří pak prodávají své produkty formou komunitně podporovaného zemědělství.