Výběr z médií: aplikace chytré karantény, kompenzace pro ubytovatele i černý trh
V pátečním výběru z médií se dočtete, že mobilní aplikace hygienikům při hledání nakažených koronavirem moc nepomohly. Mají totiž řadu technických nedostatků, upozorňuje Deník N. Zhruba 4,5 miliardy korun by mohl podle Lidových novin stát rozdělit ubytovacím zařízením za ztráty v době nouzového stavu. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
E15
Koronavirus téměř zastavil černý trh s cigaretami. Jejich pašování a padělání se utlumilo už loni. Ukazuje to červnový průzkum poradenské společnosti KPMG, který cituje deník E15. Podíl nelegálních cigaret na českém trhu klesl z předloňských 6,1 procenta na 4,6 procenta v minulém roce.
Centrum chytré karantény povede o pět pracovníků méně, uvedla Rážová. Oddělení epidemiologie posílí
Číst článek
Deník N
Mobilní aplikace hygienikům při hledání nakažených koronavirem moc nepomohly. Mají totiž řadu technických nedostatků. Navíc je většina lidí v Česku, buď vůbec nepoužívá, nebo nedala souhlas se sdílením informací o své nákaze. Upozorňuje Deník N.
Mf Dnes
Operace domácích mazlíčků můžou stát i několik tisíc. Někteří lidi si proto kvůli nim berou půjčky. Mf Dnes doporučuje sjednat si pojištění veterinární péče. Za operaci zvířete pak lidi zaplatí maximálně dva tisíce korun jako spoluúčast, zbytek je na pojišťovně.
Výroba aut v Česku za čtyři měsíce klesla o třetinu. Jen za duben to bylo o téměř 90 procent
Číst článek
Hospodářské noviny
Výrobce autodílů v celém Česku drtí těžké časy. Ukazuje to průzkum Hospodářských novin mezi třemi desítkami firem, které jsou závislé na dodávkách pro automobilky. Produkci omezili téměř na polovinu. Výroba aut v Evropě se totiž obnovuje pomalu a společnosti často objednávky autodílů ruší.
Lidové noviny
Zhruba 4,5 miliardy korun by mohl stát rozdělit ubytovacím zařízením za ztráty v době nouzového stavu. Uvádí Lidové noviny. Žadatelé o podporu se možná budou muset zavázat, že nebudou od státu soudně vymáhat náhradu škody za dobu, kdy museli kvůli vládním opatřením zavřít.
S pervitinem bojuje od 16 a žila i na ulici: Závislost mi vzala svobodu, hodně let života i naději
Číst článek
Právo
Velkovýrobny pervitinu začínají z Česka mizet. Drogové gangy přesouvají varny do Německa, Nizozemska a Polska. Dočtete se v Právu. Informace získalo z výroční zprávy Národní protidrogové centrály. Za změny zřejmě může zvýšená poptávka po pervitinu v Evropě. V zahraničí se podle Národní protidrogové centrály objevují varny, které mají jasnou českou organizaci i logistickou strukturu. Provoz mají na starosti hlavně vietnamské organizované skupiny. O pervitin začaly mít zájem i mexické drogové kartely. Ty drogu vyrábějí přímo v Mexiku. Podle informací policie ale spolupracují i s gangy v Belgii nebo Nizozemsku.
Regionální Deník
Dluhy u bytů přecházejí od července na kupující, informuje regionální Deník. Podle novely občanského zákoníku už by se nemělo stávat, že je budou muset doplácet ostatní členové společenství vlastníků nebo firmy, které domy spravují. Lidi by si proto před koupí bytu měli zjistit, jestli původní nájemce neměl nějaké nedoplatky nebo nesplácí úvěr, který si společenství vlastníků vzalo třeba na opravu fasády.