Kdysi lidé sledovali popravy, nyní jsme proti násilí otupělí, říká psycholog k online vraždám

Svět šokoval případ thajského otce, který sdílel na facebooku vraždu svého dítěte. Sám se potom oběsil. Dvě videa, která při tom natočil, byla dostupná ještě následujících 24 hodin. Do té doby je vidělo tři sta tisíc lidí. Podle psychologa Jan Kulhánka může být takové chování návodné. „Návodně ale působí třeba i různé detektivky a filmy,“ upozorňuje. Dostupnost sociálních sítí však umožňuje pachateli předvést svůj čin světu a něco tím tak sdělit, řekl Radiožurnálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Facebook | Zdroj: Reuters

Podobné případy jako ten z Thajska se na sociálních sítích stávají stále častěji. Minulý týden muž v americkém Ohiu umístil na Facebook video zachycující vraždu důchodce. Šéf firmy Facebook Mark Zuckerberg v souvislosti s vraždou v Ohiu slíbil, že jeho společnost se pokusí zveřejňování podobně násilného obsahu zabránit. Podle Kulhánka může být podobné patologické jednání nakažlivé.

Co podle vás přiměje člověka, aby na sociální síti sdílel vraždu vlastního dítěte? Jaké mohly být jeho motivy?

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrah nebo sebevrah tím může chtít něco říct světu. Sociální sítě jsou k tomu příhodné a snadno dostupné.

S tímhle jevem jsme se dosud setkávali maximálně v nějakých bizarních detektivních filmech, kde jsme se setkali, že vražda i sebevražda může mít nějaký komunikativní charakter. Vrah nebo sebevrah tím může chtít něco říct světu. Sociální sítě jsou k tomu hodně příhodné a snadno dostupné. Někdo někoho zabíjí třeba s tím, že chce světu říct, že svět je špatný, nebo že se zlobí a použije k tomu velmi dostupný kanál sociální síť. Nám to zní bizarně a celé je to bizarní, ale pak se sami můžeme stát účastníky té akce, protože sociální síť je po ruce a přes mobilní telefon to uděláte hned.

Tento případ není ojedinělý, dokonce se zdá, že jejich počet narůstá. Myslíte si, že ta předešlá videa můžou působit návodně pro ostatní?
Do určité míry je to sociálně patologické jednání, které je trochu nakažlivé. Může to působit návodně, ale návodně působí třeba i ty zmiňované detektivky a filmy. Někdo vám ukáže nějaký scénář, a pokud to budete mít v hlavě dostatečně v nepořádku nebo budete v nějaké extra vypjaté životní situaci, která vás bude tlačit k dramaticky krajním řešením, tak pak můžete sáhnout po scénáři, který už někde vidíte. Může to být návodně a je to bohužel ta odvrácená strana volného svobodného internetu.

Na videa se dívalo asi tři sta tisíc lidí. Co je na tak drastických záběrech přitahuje?

Ta naprosto neobvyklá situace. Jedna věc je, že jsme obecně už relativně otupělí v tom smyslu, že s různým projevem násilí se v médiích setkáváme tak často, že to prostě vnímáme jinak, než kdyby to byl náš první zážitek a spíš by nás to děsilo. Tady to má takový bezpečný strach, který můžeme zažívat. Druhá stránka věci je, že ve středověku byly běžně veřejné popravy, scházela se tam spousta lidí. Má to nějakou zvláštní vzrušující přitažlivost, která úplně nezapadá do našich kulturních hodnot a představě o lidství.

Jak šíření takových videí zabránit? Nepřipadá vám jako chyba, že byla odstraněna až po 24 hodinách?
Je to důkaz toho, jak ten systém nedokonale dokáže reagovat na extrémní věci, které jsou poškozující a nebezpečné. Doufám, že se provozovatelé sociálních sítí poučí a najdou mechanismy, které dokážou reagovat rychleji. Vím, že je to obtížné, a nechtěl bych na někoho ukazovat prstem, že udělal chybu. Určitě je to signál, že je mít třeba účinnější nástroje pro odstraňování patologického obsahu.

 

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme