Vratislav Mynář tvrdí, že po návštěvě čínského prezidenta bude dál hradním kancléřem

Vratislav Mynář ze Strany práv občanů bude po návštěvě čínského prezidenta dál hradním kancléřem. Řekl to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Mynář tak odmítá informaci Lidových novin, které tento týden uvedly, že po návštěvě čínského prezidenta v Praze by měl kvůli chybějící bezpečnostní prověrce na postu hradního kancléře skončit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář

Kancléř Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Jak odjede čínský prezident, dál budu ve své funkci kancléře. Mluvil jsem o tom s panem prezidentem a jsem rád, že je pan prezident mým přítelem a já jsem přítelem jeho. Každý z politiků podle mě potřebuje kolem sebe mít lidi, kterým může důvěřovat,“ řekl Mynář v pořadu.

Lidové noviny ve středu napsaly, že informaci o Mynářově konci na postu kancléře potvrdily deníku tři na sobě nezávislé zdroje z okolí Hradu a z bezpečnostní komunity. Podle deníku by mohl být Mlynářovým nástupce ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to označil za nesmysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s prezidentským kancléřem Vratislavem Mynářem o tom, kdy skončí ve své funkci, o kauze Čapí hnízdo a o tom, zda se v Praze vyplatí hostit čínského prezidenta. Moderuje Helena Šulcová.

Mynář se ve vysílání Českého rozhlasu dále vyjádřil k chystané návštěvě čínského prezidenta v Praze. Podle něj prezident Zeman nebude se svým čínským protějškem řešit otázku dodržování lidských práv v Číně.

„Nepředpokládám, že se do těchto záležitostí pan prezident Zeman bude vměšovat. Myslím, že se svou podporou ekonomické diplomacie stará o lidská práva občanů České republiky. V České republice mají občané také právo na práci, na důstojný život a na to, aby mohli žít normálním slušným životem,“ prohlásil.

Čínský prezident Si Ťin-pching navštíví Prahu 28. března. Jeho návštěvu ale kritizují některé lidsko-právní organizace.

Například Centrum pro lidská práva a demokracii tvrdí, že základní lidská práva jako svoboda slova, svoboda shromažďování nebo právo na spravedlivý soudní proces jsou v Číně notoricky porušována.

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme