Dobrovolně vrátit dotaci za Čapí hnízdo? Imoba požádala o prodloužení lhůty, středočeský úřad jí vyhověl
Firma Imoba z koncernu SynBiol požádala o prodloužení lhůty k dobrovolnému vrácení padesátimilionové dotace na stavbu Čapího hnízda. Coby nástupnickou společnost původního příjemce dotace ji k tomu vyzval Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, který také lhůtu prodloužil. Ta uplyne na konci června.
„Společnost Imoba vstoupila v souvislosti s výzvou k vrácení dotace do jednání s Úřadem Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy a požádala o prodloužení lhůty. Žádosti bylo ze strany úřadu vyhověno,“ informovala mluvčí ROP Střední Čechy Klára Fronková.
Lhůta byla prodloužena do 29. června. „Další postup v této věci společně řeší právníci obou subjektů,“ doplnila ještě mluvčí Fronková.
SynBiol patří stejně jako Agrofert do svěřenského fondu premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše, který čelí trestnímu stíhání pro podezření z dotačního podvodu.
Vraťte dobrovolně dotaci za Čapí hnízdo, vyzval ROP Střední Čechy firmu Imoba
Číst článek
Lhůta pro dobrovolné vrácení peněz vypršela v úterý. Ještě v pondělí nechtěl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka věc komentovat. V úterý však Radiožurnálu důvody, proč Imoba žádala o prodloužení lhůty, vysvětlil.
„Právně jde o velmi složitou problematiku, která si vyžádá více času. Jednáme a jsme ve velmi pravidelném kontaktu s úřady. Hledáme různé možnosti a scénáře řešení. V tuto chvíli bych nechtěl říkat, zda vracíme, nebo nevracíme dotaci. Je to opravdu z právního hlediska velmi složitá problematika. Takže jsme si vyžádali více času, abychom to pečlivě posoudili a nějak se rozhodli,“ uvedl Hanzelka.
Žádost o prodloužení
Žádost o prodloužení lhůty na vrácení dotace musela podle člena výboru regionální rady Ropu střední Čechy Věslava Michalíka (STAN) přijít až těsně před jejím vypršením. Ještě minulý čtvrtek se totiž na schůzi výboru Michalik podle svých slov na jednání s Imobou ptal a vedení úřadu v čele s Kamil Muniou sdělilo, že „kontakt byl“, ale firma zřejmě dotaci vracet nebude.
Imoba poslala OLAFu otevřený dopis. Požaduje vysvětlení připomínek k závěrečné zprávě
Číst článek
„Ptal jsem se pak na další postup a odpověď byla, že jsou tři varianty. První, že to úřad nechá být, ale že to je nepravděpodobné. Druhá, že úřad zahájí daňové řízení a třetí, že rovnou vydá na tu částku platební výběr. Mezi řádky z odpovědí pana Muniy bylo cítit, že první a třetí varianta nejsou ty, kterými by se chtěl ubírat. Takže jsem očekával, že asi zahájí daňové řízení,“ uvedl pro Radiožurnál Michalik. Úřad je teď podle něj v postavení finančního orgánu a rozhoduje sám. Výbor regionální rady ho tak nemůže nijak úkolovat.
Výzva k vrácení dotace
Výzvu k dobrovolnému vrácení sporné dotace poslal úřad 4. května. Peníze měla Imoba poslat do 30 dní. V opačném případě jí hrozilo zahájení správního řízení, které má formu daňové kontroly.
Kdyby po něm bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje.
Ředitel dotačního úřadu Kamil Munia v únoru uvedl, že úřad k tomu bude potřebovat právní výklad. Už dříve se úřad přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.
Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání (více k tématu si můžete přečíst ZDE).
Farma Čapí hnízdo
- Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert.
- V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.
- V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.
- Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.
- Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.