Průzkum: největší volební potenciál v Praze mají ODS a Piráti, v Brně hnutí ANO
Nejvyšší potenciál před říjnovými komunálními volbami v Praze mají Piráti a ODS, jejich volbu zvažuje třetina lidí. Třetí je koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), o jejíž volbě vážně uvažuje čtvrtina lidí. Nejvyšší potenciál na vítězství v nadcházejících komunálních volbách v Brně má hnutí ANO, které v nich získalo nejvíce hlasů i před čtyřmi lety. Vyplynulo to z průzkumu společností Kantar TNS a Median pro Českou televizi.
Čtvrtý největší volební potenciál v Praze má ANO s 23,5 procenta a Praha Sobě s 15,5 procenta.
Průzkum neukazuje možný výsledek voleb. Lidé, kteří nevylučují svou účast ve volbách, v něm pouze říkají, že o volbě kterých stran vážně uvažují. Komunisté tak vyšli z průzkumu s volebním potenciálem 5,5 procenta. Jen o něco vyšší, šestiprocentní, mají Nezávislí. Pod deseti procenty jsou ještě ČSSD a SPD.
Podle průzkumu je v Praze rozhodnuto jít k volbám 49 procent lidí a 17 procent tvrdí, že se voleb spíše zúčastní. O volbě strany byly v době průzkumu, tedy od 21. srpna do 3. září, přesvědčeny dvě pětiny respondentů.
„Tento podíl je daleko vyšší než v ostatních sledovaných městech (Brně, Ostravě). Příčinou může být různé načasování začátku volební kampaně,“ uvedli autoři výzkumu.
Před čtyřmi lety komunální volby do zastupitelstva hlavního města vyhrálo ANO se ziskem 22 procent hlasů a 17 mandáty v pětašedesátičlenném zastupitelstvu.
Voleb se zúčastnilo 37,72 procenta voličů. Do zastupitelstva se tehdy dostaly i TOP 09 s 20 procenty (16 mandátů), Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN) s 11,2 procenta (8 mandátů), ODS s téměř 11 procenty (8 mandátů), ČSSD s 10,4 procenta hlasů (8 mandátů), KSČM s 5,3 procenta hlasů (4 mandáty) a Piráti s 5,3 procenta hlasů (4 mandáty).
Brno
Nejvyšší potenciál, 28 procent, na vítězství v nadcházejících komunálních volbách v Brně má hnutí ANO, které v nich získalo nejvíce hlasů i před čtyřmi lety. Těsně za ním je však společná kandidátka ODS a Svobodných, která disponuje volebním potenciálem ve výši 27 procent. Následují Piráti s 23 procenty, lidovci se 17 procenty a ČSSD s 16 procenty.
Komunisté se ocitli na opačném konci žebříčku, podle průzkumu mají potenciál ve výši šesti procent. Pod deseti procenty jsou i hnutí Moravané, koalice Slušných lidí a Soukromníci a hnutí Brno plus.
V průzkumu, který agentury provedly v době od 21. srpna do 3. září, lidé rozhodnutí jít k volbám pouze uváděli, o volbě kterých stran vážně uvažují. Průzkum tedy neukazuje možný výsledek voleb. Svou účastí v říjnových volbách v Brně si bylo v době průzkumu jisto 48 procent dotázaných. Před čtyřmi lety k nim přišlo 38,69 procenta lidí.
STAN si bude u Ústavního soudu stěžovat na Starosty pro Prahu. ‚Neprávem nás atakují,‘ reaguje hnutí
Číst článek
ANO tehdy v Brně získalo téměř 20 procent hlasů a 13 mandátů mezi 55 zastupiteli. Následovala ČSSD s necelými 18 procenty hlasů a 11 mandáty, Žít Brno s podporou Pirátů s téměř 12 procenty hlasů a sedmi mandáty, stejný výsledek měla KDU-ČSL.
Podporu 7,6 procenta a pět mandátů obdržela ODS, 7,3 procenta Strana zelených se čtyřmi mandáty stejně jako KSČM (6,72 procenta) a TOP 09 (6,57 procenta).
Po volbách vytvořilo koalici ANO s Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL a Strana zelených. Primátorem se stal Petr Vokřál (ANO). Po neshodách se koalice po roce a půl rozpadla. Později se však dala ve stejném složení dohromady a ještě ji rozšířila TOP 09.