Vláda stojí za svou reformou

Vláda schválila reformu veřejných financí. Má snížit vysoké schodky rozpočtů a zastavit zadlužování země. Bez bližších podrobností to oznámila mluvčí kabinetu Anna Stárková. Uvedla pouze, že schválený reformní scénář odpovídá výsledkům večerní schůzky vedení stran vládní koalice. Jak už po schůzce uvedl premiér Vladimíra Špidly, jednání bylo poměrně rozsáhlé, protože se týkalo řady detailů. Například, co se týče státní správy, se špičky koalice shodly na stop-stavu pro státní úředníky a zároveň navrhli snížení počtu státních organizací. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky se kabinet také shodl na tom, že schodek státního rozpočtu pro příští rok bude nižší než letošní deficit, který má dosáhnout 119 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Mareš

Petr Mareš | Foto: Stanislav Zbyněk

Ministři řešili například souběh důchodů a výdělků ze zaměstnání a také možnost přivydělat si k mateřskému příspěvku. Podle premiéra Vladimíra Špidly omezení, která dosud platí pro výdělky, chce vláda zrušit. Jednalo se také o zmrazení počtu státních úředníků. "Co je zajímavé, vláda se rozhodla, že provede reformu ústředních orgánů státní správy a sníží jejich počet. Pro zajímavost je 37 samostatných kapitol ústředních orgánů státní správy."

Kabinet dnes také radikálně omezil návrh ministryně zdravotnictví Marie Součkové zvýšit zdravotní pojištění za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Součková chtěla, aby stát měsíčně místo současných 467 platil 502 korun. Ministerští kolegové jí povolili zvýšení jen o osm korun. Návrh měl přinést do rozpočtu v příštím roce o 2 a půl miliardy korun víc než letos. Ekonomové i lékaři však tvrdí, že je to kapka v moři. Marie Součková se brání. Podle ní je to jen část celkové reformy zdravotnictví. "Součástí reformy zdravotnictví není řešení pouze příjmů, ale také výdajů. A my musíme transparentně najít i otázky systémů různých fondů pojišťoven tak, aby se základní fond, ze kterého je uhrazována zdravotní péče, potažmo platy zdravotnických pracovníků, co nejvíce zvětšil, tak aby bylo na vše."

Dnes budou také vládní vyjednavači s odbory jednat o tom, jak odměňovat státní zaměstnance. Jednou možností je zavedení šestnáctitřídního systému s navýšením o pět miliard a zrušením třináctého a čtrnáctého platu. Šéf resortu práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach hodnotí navržená řešení jako přijatelná. Navíc očekává i konec nesouhlasných projevů odborů. "Důležité je, aby ministři se s tím ztotožnili a v rámci svých rezortů tyto změny prosadili. V jednání jde hlavně o úředníky, kantory, lékaře a podobně, jde o jejich platy, takže ta demonstrace je namířena tímto směrem, a tam si ymslím, že se rýsuje řešení, které by mělo zanemnat dokončení jednání a tím pádem i konec protestů."

Před Úřad vlády přijde podpořit své vyjednavače zřejmě až několik tisíc odborářů. Demonstrovat před Strakovou akademií chtějí i zástupci učitelů a zdravotníků. Odbory vládní koalici vyčítají, že neplní své předvolební sliby.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme