Veterináři varují chovatele slepic před salmonelózou a ptačí chřipkou
Státní veterinární správa varuje před častějším výskytem salmonelózy a ptačí chřipky. Důvodem je nárůst počtu domácích chovů slepic. Po zdražení vajec si je totiž založily tisíce lidí.
Nemocem se dá podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Milana Maleny předejít jen do určité míry. Veterináři především doporučují chránit slepice před volně žijícími ptáky.
"Dá se minimalizovat toto riziko v podobě, že krmivo je chráněno proti vnějším vlivům. To znamená, že tam nemůžou poskakovat vrabci a vyzobávat z pytle. Zasíťované chovy, to jsou věci, které snižují toto riziko,“ vysvětluje.
Malochovatelé se podle něj navíc nemusejí úřadu hlásit, a kontrolu je proto možné provést jen za určitých podmínek. „Veterinární správa může v případě, že by někdo řekl, že tam dochází k týrání zvířat, že se tam nedodržují podmínky chovu, to jít ověřit,“ dodává.
O rizicích spojených s domácím chovem slepic mluvila na Radiožurnálu Květa Moravcová
Onemocnění slepic ptačí chřipkou záleží podle virologů na agresivitě viru a na intenzitě kontaktu domácí drůbeže s nakaženým ptákem. Nemoc roznášejí hlavně tažní vodní ptáci, tedy husy a kachny. Obezřetný by tedy měl být chovatel, který má svá zvířata poblíž rybníků, řek a jiných vodních ploch. Veterináři doporučují výběh domácí drůbeže nějak zastřešit.
Ptačí chřipka se v České republice poprvé objevila v roce 2006 u divokých labutí, o rok později onemocněly krůty v obci Tisová na Orlickoústecku.