Veterináři oznámili, že zatím opatření kvůli polskému hovězímu rušit nebudou
Veterináři nebudou rušit mimořádná opatření, podle kterých musejí dovozci polského hovězího na své náklady testovat maso v certifikované laboratoři na salmonely. I kdyby polská strana v pondělí dodala podklady o přijatých krocích, zveřejní ministerstvo zrušení nařízení v úterý, platit by pak začalo od středy, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.
Polsko zatím písemné informace o nastavení nových pravidel Česku nedodalo. Mělo tak učinit do pondělí, Česko si pak chce polská opatření vyhodnotit a případně zrušit veterinární příkazy. Intenzivnější kontroly dovozového masa by však v tuzemsku pokračovaly.
„Stále očekáváme, že Polsko dnes (v pondělí, pozn. red.) bude podle dohody písemně informovat Evropskou komisi (EK) i nás, že přijímá všechna slíbená opatření. Pokud tento závazek splní, jsme připraveni zahájit rušení našich mimořádných veterinárních opatření. Chci všechny ujistit, že SVS a Státní zemědělská a potravinářská inspekce budou nadále intenzivně kontrolovat dovozy,“ sdělil ČTK ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Nadále platí, že dovozci potravin budou muset hlásit zásilky den předem. „Budeme dále odebírat vzorky masa a ve spolupráci s policií a celníky budou pokračovat kontroly kamionů převážejících maso,“ dodal.
Toman: Mimořádné kontroly masa z Polska nekončí, Varšava nepotvrdila splnění slíbených opatření
Číst článek
Dovoz hovězího z Polska letos proti loňskému roku klesl. Ve srovnatelném období loni nahlásili dovozci z Polska veterinářům zhruba 6200 zásilek. „Od začátku letošního roku do dneška jich bylo necelých 4500,“ uvedl Majer.
Termín konce kontrol na 25. března ohlásil v minulém týdnu Toman s podmínkou, že Polsko do té doby Praze i EK zaručí, že skutečně přijímá všechna opatření, které slíbilo udělat. Do pondělka měly v Polsku skončit kontroly jatek, Varšava počítá i s legislativními úpravami, ale i školeními veterinářů a zemědělců, změny se ve spolupráci s dopravci také chystají ve způsobu přepravování masa.
Jen schválení veterináři
EK na konci února vyzvala ČR ke zrušení plošných kontrol – v dopise o to žádal komisař Vytenis Andriukaitis, se kterým v minulém týdnu Toman jednal. Toman pak uvedl, že domluvené řešení situace je výsledkem dohody všech tří stran, tedy Polska, Česka i EK.
Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v minulém týdnu také potvrdil, že k 25. březnu Varšava předá komisi aktualizovaný seznam prováděných kroků. „Česká republika poté, co jej obdrží, okamžitě ukončí přijatá mimořádná opatření,“ uvedla tehdy mluvčí EK Anca Paduraruová.
Polský kabanos v Kauflandu byl falšovaný. Obsahoval méně masa, než stálo na obalu
Číst článek
Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý už dříve informoval, že Polsko dalo vědět ČR o tom, že provedlo kontrolu více než 300 jatek. „Polské úřady nově omezily přístup k úředním razítkům, se kterými nyní mohou disponovat jen schválení veterinární lékaři, provedly kontroly zprostředkovatelů obchodujících se skotem, posílily kontroly dobrých životních podmínek zvířat při přepravě a podobně,“ uvedl.
Mimořádná opatření začala 21. února platit kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu pomalému informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy. Následně se na českém trhu nalezla salmonela i v drůbežím z Polska.