Klaus mohl za nenošení roušky dostat třímilionovou pokutu. Neprokázalo se ale, že měl větší vliv na lidi

Jako veřejně známá osoba mohl mít Václav Klaus větší vliv na mínění obyvatelstva a kvůli tomu dostat vyšší sankci za nenasazenou roušku během projevu před Obecním domem. V řízení se to ale neprokázalo, a tak pražská hygienická stanice dala bývalému prezidentovi nakonec pokutu 10 tisíc. Vyplývá to z písemného příkazu, který server iROZHLAS.cz získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Klaus proti rozhodnutí už dříve podal odpor.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus a Lech Wałęsa

Hygienická stanice začala vést řízení s bývalým prezidentem Václavem Klausem na základě oznámení od policie | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„HSHMP (Hygienická stanice hlavního města Prahy – pozn. red.) shledala, že obviněný spáchal přestupek úmyslně, jelikož svým jednáním chtěl porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, když neměl zakrytá ústa a nos žádným ochranným prostředkem,“ stojí v dokumentu, který redakce zveřejňuje v plném znění.

Exprezident Klaus dostal pokutu 10 tisíc korun za nenošení roušky. Podal odpor

Číst článek

Klaus přišel 28. října před Obecní dům uctít památku vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru. Během akce neměl nasazenu roušku, bez roušky přišel i na oslavy výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. V té době přitom platila povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve veřejně přístupných místech, kde není možné dodržet dvoumetrový rozestup.

Hygienická stanice začala vést řízení s bývalým prezidentem na základě oznámení od policie. Informace pak čerpala především z médií, která uveřejnila fotografie a videa z Klausova projevu u Obecního domu.

Za přestupek stanice Klausovi dala pokutu deset tisíc. „Což je pokuta při samé spodní hranici stanoveného rozpětí až 3 000 000 Kč,“ píše se v dokumentu. „Přitěžující“ okolností přitom pro bývalého prezidenta mohl být fakt, že je veřejně známou osobností.

„HSHMP přihlédla k tomu, že u obviněného jakožto u veřejně známé osobnosti je dána vyšší míra možnosti ovlivnit veřejné mínění obyvatelstva a s tím i související vnímání přijatého mimořádného opatření, což nepovažuje HSHMP vzhledem k platně vydanému a přijatému mimořádnému opatření za žádoucí,“ stojí v příkazu.

Kalousek a Jurečka dostali od pražského magistrátu pokutu za pivo. Oba ji hodlají zaplatit

Číst článek

Nakonec k tomu ale v řízení úředníci nepřihlédli: „Nicméně tato skutečnost nebyla v řízení prokázána a správní orgán tento argument nezohlednil dále ve výši udělené sankce.“

Klaus se proti pokutě odvolal. V prohlášení uvedl, že podání odporu bylo míněno „nejen jako nesouhlas s udělením konkrétní pokuty, ale i jako občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod“.

Bývalý prezident v prohlášení napsal čtyři důvody svého nesouhlasu. Přečíst si je můžete zde.

Bývalý český prezident nebyl jedinou politickou osobností, která dostala za porušení opatření proti šíření epidemie covid-19 pokutu. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a bývalý šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek dostali sankci od pražského magistrátu.

Pokutu dostal také bývalý ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, kteří se sešli 21. října v noci v jedné z restaurací na pražském Vyšehradě. Jako trest za porušení vládních nařízení museli zaplatit 3000 korun.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme