Klaus mohl za nenošení roušky dostat třímilionovou pokutu. Neprokázalo se ale, že měl větší vliv na lidi
Jako veřejně známá osoba mohl mít Václav Klaus větší vliv na mínění obyvatelstva a kvůli tomu dostat vyšší sankci za nenasazenou roušku během projevu před Obecním domem. V řízení se to ale neprokázalo, a tak pražská hygienická stanice dala bývalému prezidentovi nakonec pokutu 10 tisíc. Vyplývá to z písemného příkazu, který server iROZHLAS.cz získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Klaus proti rozhodnutí už dříve podal odpor.
„HSHMP (Hygienická stanice hlavního města Prahy – pozn. red.) shledala, že obviněný spáchal přestupek úmyslně, jelikož svým jednáním chtěl porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, když neměl zakrytá ústa a nos žádným ochranným prostředkem,“ stojí v dokumentu, který redakce zveřejňuje v plném znění.
Exprezident Klaus dostal pokutu 10 tisíc korun za nenošení roušky. Podal odpor
Číst článek
Klaus přišel 28. října před Obecní dům uctít památku vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru. Během akce neměl nasazenu roušku, bez roušky přišel i na oslavy výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. V té době přitom platila povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve veřejně přístupných místech, kde není možné dodržet dvoumetrový rozestup.
Hygienická stanice začala vést řízení s bývalým prezidentem na základě oznámení od policie. Informace pak čerpala především z médií, která uveřejnila fotografie a videa z Klausova projevu u Obecního domu.
Za přestupek stanice Klausovi dala pokutu deset tisíc. „Což je pokuta při samé spodní hranici stanoveného rozpětí až 3 000 000 Kč,“ píše se v dokumentu. „Přitěžující“ okolností přitom pro bývalého prezidenta mohl být fakt, že je veřejně známou osobností.
„HSHMP přihlédla k tomu, že u obviněného jakožto u veřejně známé osobnosti je dána vyšší míra možnosti ovlivnit veřejné mínění obyvatelstva a s tím i související vnímání přijatého mimořádného opatření, což nepovažuje HSHMP vzhledem k platně vydanému a přijatému mimořádnému opatření za žádoucí,“ stojí v příkazu.
Kalousek a Jurečka dostali od pražského magistrátu pokutu za pivo. Oba ji hodlají zaplatit
Číst článek
Nakonec k tomu ale v řízení úředníci nepřihlédli: „Nicméně tato skutečnost nebyla v řízení prokázána a správní orgán tento argument nezohlednil dále ve výši udělené sankce.“
Klaus se proti pokutě odvolal. V prohlášení uvedl, že podání odporu bylo míněno „nejen jako nesouhlas s udělením konkrétní pokuty, ale i jako občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod“.
Bývalý prezident v prohlášení napsal čtyři důvody svého nesouhlasu. Přečíst si je můžete zde.
Bývalý český prezident nebyl jedinou politickou osobností, která dostala za porušení opatření proti šíření epidemie covid-19 pokutu. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a bývalý šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek dostali sankci od pražského magistrátu.
Pokutu dostal také bývalý ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, kteří se sešli 21. října v noci v jedné z restaurací na pražském Vyšehradě. Jako trest za porušení vládních nařízení museli zaplatit 3000 korun.