V případě možného odposlechu Z. Šarapatky zákon porušen nebyl
V případě údajného odposlechu bývalého sekčního šéfa předsedy vlády Zdeňka Šarapatky nebyl porušen zákon. Takový je verdikt sněmovní komise pro kontrolu použití operativní techniky. Podrobnosti Radiožurnálu řekl její předseda Jiří Bílý.
"Naše komise nezjistila žádný přestupek, žádné porušení zákona. Vše probíhalo podle zákonných norem. Všechna čísla, která nám byla poskytnuta, jsme prověřili.Nebylo zjištěno porušení zákona. Z toho, bohužel, pro dotyčné nevyplývá, zda byli, či nebyli odposloucháváni. To my už dál nemůžeme sdělit, protože bychom.porušili zákon," poznamenal Bílý.
Sněmovní komise zadala případ k vyšetření pražskému policejnímu útvaru zvláštní činnosti. Důvodem byl Šarapatkův podnět, že bývalý šéf Úřadu vlády Pavel Přibyl nechal odposlouchávat jeho telefonáty.
Šarapatka zváží další kroky. Již dříve vyjádřil odhodlání podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Tvrdí, že jeho služební i soukromý telefon dal odposlouchávat bývalý šéf úřadu vlády Pavel Přibyl s vědomím premiéra Stanislava Grosse. Šarapatka má také za to, že byl z pozice šéfa sekce premiéra odvolán kvůli kritice Přibyla. Přibyl rezignoval pod tlakem veřejnosti a médií poté, co vyšlo najevo, že před listopadem 1989 velel rotě pohotovostního pluku, který potlačoval protikomunistické demonstrace.
Gross pak prý na základě odposlechů Šarapatku propustil. Důvody výpovědi podle Šarapatky dokazuje nahrávka jeho rozhovoru s Grossovým mediálním poradcem Pavlem Šťástkou. Premiér to odmítá, podle oficiální verze musel Šarapatka odejít kvůli reorganizaci, chyběla mu prý také patřičná bezpečnostní prověrka.
Přibyl říká, že si pouze obstaral výpis volaných čísel, aby zkontroloval komu Šarapatka volal ze služebního telefonu. Nevysvětlil ale, jak to mohl udělat, když už nebyl ve funkci. Šarapatka je však přesvědčen, že šlo o odposlech jeho soukromého telefonu a považuje to za zásah do svých občanských práv.
Šarapatka byl členem ČSSD a neúspěšně za socialisty v Praze kandidoval do Senátu. Dva roky byl poradcem premiéra Miloše Zemana. V roce 2000 v souvislosti s kauzou "olovo", která měla zostudit tehdejší místopředsedkyni ČSSD Petru Buzkovou, na vlastní žádost tým premiérových poradců opustil. Poté na protest proti Zemanovi a praktikám neoficiálního šéfa jeho poradců Miroslava Šloufa vystoupil i z ČSSD. Gross prý mu asi dvakrát nabízel návrat do strany.