ÚS rozhodne v případu porodní asistentky a úmrtí novorozeněte při domácím porodu
Ústavní soud dnes vynese očekávaný nález v kauze prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové. Ta byla odsouzena za údajné pochybení při vedení domácího porodu, při kterém došlo k poškození zdraví dítěte a to pak ve věku dvaceti měsíců zemřelo. Königsmarková vinu odmítá a u Ústavního soudu si stěžuje, že bylo porušeno její právo na spravedlivý proces.
Obvodní soud do Prahu 3 uložil Ivaně Königsmarkové trest vězení na dva roky s podmíněným odkladem na pět let a trest zákazu výkonu povolání porodní asistentky také na pět let.
Městský soud v Praze její odvolání zamítl a neuspěla ani s dovoláním u Nejvyššího soudu. V ústavní stížnosti namítá to, jak probíhalo dokazování v této kauze.
„Tím stěžejním důkazem byl znalecký posudek, který zpracovávali lékaři, a stěžovatelka odkazuje na to, že ti lékaři vycházejí z toho, že už samotné konání domácího porodu porušuje standardy lékařské péče,“ vysvětlil generální sekretář ústavního soudu Ivo Pospíšil.
Kauzy domácích porodů sleduje Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv. Podle ní je legislativní úprava této problematiky v České republice nedostatečná.
„Když stát zanedbal tu svoji možnost vydat nějaké standardy pro porod doma, tak potom, když ta porodní asistentka se řídí nějakými standardy, které jsou běžné v zahraničí, tak ji pak nemůže tady stíhat s tím, že porod doma je nelegální, protože žádný zákon to nezakazuje,“ uvedla.