Úřady práce vyplatily po povodních přes 100 milionů. Na Jesenicku budou v zimě tisíce odběratelů bez plynu

Úřady práce ke čtvrtku vyplatily přes 100 milionů korun na mimořádnou pomoc po povodních. Při návštěvě zasaženého Jesenicka to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na pomoc má podle něj nárok každý, komu voda vyplavila dům či byt. Na Jesenicku budou podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) v zimě tisíce odběratelů bez plynu. Stát tam pomůže zajistit náhradní řešení, uvedl ministr.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 10:27 26. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

... a ničila vše co jí vadilo v cestě

Následky povodní na Jesenicku (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jurečka zdůraznil, že úředníci úřadů práce kvůli tomu nemají zkoumat finanční situaci žadatelů. Pokud se tak někde stalo a úřady vyplacení pomoci odmítly, lidé se mají podle Jurečky ozvat.

Není to jen přírodní zkáza. Za povodně v Česku může i lidská činnost, ukazuje mezinárodní studie

Číst článek

Mimořádná okamžitá pomoc má tři podtituly. Povodňová pomoc se týká lidí, kterým voda prošla bytem či domem, tam se úřady snaží podle Jurečky poskytovat peníze v maximální možné výši. Vyplacená částka se v tomto případě podle ministra pohybuje kolem 60 tisíc korun.

Další tituly jsou určené pro osoby v hmotné nouzi, kdy mají lidé nižší příjem a situace se jim zkomplikovala, a pak na další náklady souvisejícími s důsledky záplav.

Jurečka na Jesenicko přijel s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) a ministrem životního prostředí Hladíkem.

Zabývali se také tím, jak pomoci lidem s demolicemi a náhradním bydlením po dobu, kdy budou své domy opravovat. S blížící zimou je podle Jurečky nutné také zajistit topení, dodávky plynu nebo řešit vícenáklady na elektřinu, které budou mít lidé mimo jiné kvůli používání vysoušečů. Řeší se i pomoc zasaženým firmám a živnostníkům.

Rozdávání humanitární pomoci na Jesenicku (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Povodeň v horském Jesenicku před dvěma týdny poničila desítky kilometrů plynového potrubí. Stát tam podle Hladíka pomůže zajistit náhradní řešení, v úvahu připadá náhradní zásobování plynem či větší využití elektrické energie při vytápění a ohřevu vody.

Vyřešit je nutné také zvýšené náklady domácností a firem na tento druh vytápění. Na místě je podle Hladíka opatrnost, aby při větší zapojení elektrických topných těles ustála rozvodná soustava. Problémy budou například v Jeseníku, kde je před příchodem zimy bez přívodu plynu i sídliště.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme