Univerzity nabízejí stovky volných míst. Hlavně v technických oborech
Některé univerzity ještě nemají kompletní seznam všech nových studentů. I o prázdninách proto nabízejí stovky volných míst. Největší šanci mají čerství absolventi středních škol hlavně na technice. Musí se ale připravit na náročné studium.
„Je to hlavně časově náročné a člověk na tom musí být aspoň trošku dobře s matematikou a fyzikou,“ říká Karolína, která studuje na Českém vysokém učení technickém (ČVUT)..
Některé jeho fakulty přijmou budoucí studenty bez zkoušek. Pak ale záleží, jak se noví posluchači do studia ponoří.
„Největší úmrtnost je právě na fakultě strojní a elektrotechnické. Nejnižší je samozřejmě na fakultě architektury , ale to je logické, protože tam je problém se dostat, ale už není problém, pokud student má určitá kritéria k tomu, aby studoval, tak to dostudovat. Tady ta úmrtnost je kolem 40 procent,“ vysvětluje Andrea Vondráková z rektorátu školy.
Příspěvek redaktorky Kláry Bílé o volných místech na vysokých školách v Ranním Radiožurnálu
Právě ale technické školy každoročně bojují o nové studenty. Ti přitom mají úspěch na trhu práce právě proto, že jich je málo, potvrzuje statistiky Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Ivana Picková.
„Pokud se nám někde objeví ve statistikách úřadů práce, tak se objevují v prvních třech měsících po ukončení prázdnin a většinou to bývá z toho důvodu, že si prostě chtějí odpočinout po opravdu náročném studiu a náročném závěru studia,“ popisuje.
Místa jsou ale i na filozofických, pedagogických a přírodovědeckých fakultách. Většina vysokých škol dává novým studentům šanci až do poloviny srpna.
Kompletní seznam fakult, které ještě přijímají do některých oborů: