Univerzita Karlova se distancovala od soutěží krásy nesoucích její jméno

Karlova univerzita se dnes v prohlášení distancovala od soutěží krásy, které nesou její jméno. Reagovala tak na stížnosti, které přednesla Iniciativa Za Karlovku bez sexismu. Té se nelíbí, že soutěž poškozuje dobré jméno univerzity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolinum Universita, Praha 1

Karolinum Universita, Praha 1 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Současné soutěže miss, ačkoli ve svém názvu někdy odkazují k Univerzitě Karlově, nemají s univerzitou nic společného a Univerzita Karlova je tedy neorganizuje. Vedení Univerzity Karlovy soutěžím nikdy nevyjádřilo podporu ani záštitu a soutěže nebyly s vedením UK projednány,“ informuje mluvčí univerzity Václav Hájek.

Univerzita chce navíc podniknout právní kroky, aby organizátoři soutěží jméno univerzity v názvu nepoužívali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byli jedna ze zakladatelek iniciativy Za Karlovku bez sexismu Kateřina Kňapová a ředitel soutěže Miss UK Tomáš Gavlas

„Nám především vadí spojení soutěže krásy, která klade důraz na fyzický vzhled studentek, a univerzitní půdy, která klade naopak důraz na vzdělání, intelekt. Myslíme si, že právě soutěže krásy jenom nějakým způsobem reprodukují genderové stereotypy,“ říká jedna ze zakladatelek iniciativy Za Karlovku bez sexismu Kateřina Kňapová

Ona sama se přitom zúčastnila soutěže krásy Miss Academia. „To mi do takové míry sexistické nepřišlo. Bylo to před třemi lety. Já jsem mezitím prošla velmi intenzivním vzděláváním a osobní proměnou. A tehdy mi to tak nepřišlo a teď ano,“ tvrdí.

Prohlášení univerzity považuje za dostačující. „Nám v této chvíli stačí, když se univerzita od soutěže distancuje a nějakým způsobem se domluví s organizátory, aby to jméno nepoužívali,“ konstatuje Kňapová.

Iniciativa se u studentů a dalších členů akademické obce setkala s různou odezvou. „Od pozitivních hlasů, které už nějakou dobu volaly po tom, že na Univerzitě Karlově by neměla existovat podobná soutěž krásy, až k těm úplně odsuzujícím, které tvrdily, že jsme zakomplexované a že těm slečnám jen závidíme a chceme jim zkazit tuto soutěž,“ popisuje.

Organizátoři soutěže kritiku odmítají

A co říká na samozvanou iniciativu Za Karlovku bez sexismu ředitel soutěže Miss UK Tomáš Gavlas? „My o té iniciativě víme už déle. Samozřejmě ji chápeme, protože žijeme v demokratické společnosti, kde každý může vyjádřit svůj názor, jak chce,“ říká ředitel a pokračuje:

„Co nás mrzí, je militantní forma toho uskupení, protože my v první řadě sexismus nijak nepodporujeme, nikoho neurážíme. A co hlavně, myslíme si, že jsme legitimní, protože pokud by nebyl zájem studentek se dobrovolně účastnit této soutěže, tak by tato soutěž nemohla existovat.“

Argument kritiků, že soutěž je explicitně sexistická, protože je kladen důraz výhradně na to, jak studentky vypadají, a nikoliv na to, jaké mají schopnosti a znalosti, Gavlas odmítá.

„S tím nesouhlasím. Na castingu vybíráme podle schopnosti projevu, podle orientace v tématech a tak dále. Nedostávají žádný IQ test, ale samozřejmě se jich ptáme na společenská témata z jejich oboru, témata, kterým by se chtěly věnovat po dostudování školy, témata, na která píšou diplomovou práci, aby se obhájily i v odborném rozměru,“ vysvětluje.

Univerzita prý o všem věděla

Odmítá rovněž, že by soutěž nebyla s vedením univerzity projednána. „Zásadně nesouhlasím. Celá soutěž vznikla roku 2011, kdy myšlenka byla společně projednávána společně s tehdejším předsedou Studentské unie. I první ročník měl být nějakým způsobem podporován univerzitou,“ tvrdí Gavlas a upřesňuje:

„Ta nám řekla, že akci bohužel nemůže oficiálně zaštítit, ale doporučila nám, ať se obrátíme na jednotlivé děkanáty, což jsem také udělali. Toto rozhodnutí jsme respektovali a na webových stránkách je informace, že akce není pořádána Univerzitou Karlovou.“

I používání jména univerzity v názvu s ní prý bylo konzultováno. „Jednali jsme s tiskovým odborem, konzultovali jsme to s panem rektorem, bohužel bez odpovědi, proto jsme si naprosto legálně na patentovém úřadě zažádali o ochrannou známku Miss UK, která nám byla udělena a můžeme ji využívat k jakýmkoli účelům,“ uzavírá Gavlas.

Helena Šulcová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme